Psykisk sterk av trening

Hilde-Anita Sandvoll (t.v.) og Monica Jenssen. Foto: Ronald Johansen

Monica Jenssen møtte den berømte veggen. Nå trener Tromsø-jenta seg tilbake til livet.

Publisert: 14.10.2011 kl. 13:27 , Endret: 14.10.2011 kl. 13:29

- Vi er gode til å ta vare på den fysiske helsen vår, men glemmer den psykiske. Har du en fysisk helse, så har du også en psykisk helse. Vi må være bevisste om at de henger sammen og trenger å bli ivaretatt. Det er fortsatt et tabu å snakke om psykiske problemer, sier Monica Jenssen.

Ved å gi psykisk helse et ansikt håper hun å fjerne tabuer rundt temaet.

- Mitt ønske er å kunne bidra til at det skal bli lettere å snakke om psykiske problemer og psykisk helse. Det å investere i seg selv vil gi resultater på lang sikt. Derfor er det å ha fokus på å ta ett og ett steg om gangen viktig slik at man får en mestringsfølelse, sier hun.

Be om hjelp

Noen mennesker opplever det som et nederlag å måtte henvende seg til andre for hjelp og støtte. Det gjør ikke Monica Jenssen.

- Det er flott å ha venner og familie, og det er viktig å våge å be dem om hjelp når man har det vanskelig. Vi må våge å ta bort tabuene og kalle en spade for en spade. Jeg søkte profesjonell hjelp og er takknemlig for all støtte og hjelp jeg har fått. Det finnes hjelp å få, men da må man våge å be om den.

Trening har vist seg å ha en god effekt på mange helsemessige utfordringer - også for mennesker med psykiske problemer. Allerede for 5.000 år siden ble treningsformen yoga brukt som en metode for å forebygge og bekjempe stress.

- Jeg har bestandig likt å være i fysisk aktivitet, og min «lykkepille» ble trening. Uansett hvor tungt jeg hadde det, så skulle jeg komme meg ut - om ikke annet for å få litt frisk luft. Dette var jeg fast bestemt på. Jeg fant ut at jeg måtte snu på mitt tankemønster, og fysisk aktivitet ble mitt mantra. Det er min kropp, min helse og mitt ansvar for at jeg skulle komme meg ut at huset, sier Tromsø-kvinnen ettertenksomt.

Hvile viktig

Hun roser Tromsø for å ha et enormt stort og variert tilbud til dem som vil.

- Ti på Topp er ett av de flotte tilbudene som har gitt meg mye påfyll. De siste to årene har disse turene vært mine ekstra vitaminpiller. Turene gir meg alltid en god følelse etterpå. Frisk luft og flotte naturopplevelser gir inntrykk, og i tillegg opplever jeg at jeg sover ekstra godt etter slike turer. Så jeg anbefaler å dra på turer alene eller sammen med andre. Har du laget en avtale med noen, er det mer forpliktende, og det gir det lille ekstra løftet eller puffet for å komme seg ut.

Å få hvilt ut kroppen ordentlig er en god start. En kropp som har det bra, sover. Alle trenger at kroppen får restituert seg under søvnen.

- Jeg tror at man må sette seg ned og tenke på hva man skal gjøre for å ikke havne i en lignende situasjon igjen. Det er viktig å være god med seg selv og tenke positive tanker om seg selv og alt det man faktisk mestrer å gjøre, sier Monica Jenssen.

Hildes tips:

Det er mange utfordringer i hverdagen og lett å bli dratt med. Så hvordan klare å legge fra seg jobben når man kommer hjem? Jeg tror man må være bevisst på overgangene. Når du går hjem fra jobb, tar du av deg ditt profesjonelle jeg. Marker det gjerne med å skifte klær fra jobbantrekk til private klær om du kan. Det er så lett å bli engasjert og ta med jobben helt hjem. Ta et valg!

Bestem deg for å legge vekk jobben, skru av mobil og pc, og koble av. Det er lett å tenke at det bare tar fem minutter å sjekke e-posten, men det kan fort ta flere timer å legge fra seg det du leste. Husk at for å klare å være «på» og være til stede på de arenaene du er på i livet, må du også tillate deg å være «av».

Aktuell info:

www.vikensentret.no

www.mental.helse.no

Full forvirring i natt:

Lette etter savnet mann - fant annen mann død

Politiet trodde først de hadde funnet en savnet 66-åring. Men avdøde var en annen mann i 60-årene. 66-åringen ble funnet i god behold senere på natta. Les mer

 

Eliteserien

Stoppes av hæltrøbbel

TILs Thomas Kind Bendiksen kan ikke spille mot Molde heller. Les mer

Anmelder styreledere

Skatt Nord anmelder styreledere i 96 selskaper. Les mer

Vil ha bort skiltskrot

Eurospar på Tomasjord ber nå de ansvarlige gjøre noe. Les mer

Clinton til Tromsø

USAs utenriksminister kommer til byen neste helg. Les mer

Håp for Alfheim ennå

Tormod Harila venter nå på skriftlig beskjed om at byrådet vil ha storstue på Alfheim. Les mer

Lønnskutt fra dag 1

Høyre foreslår at arbeidstakere bare skal få 70 prosent lønn på sykedager. Les mer

Høyre største parti

Høyre har ikke vært større siden 1909. Les mer

Kjørte i husvegg

Politi og ambulanse rykket ut til Kaldslett. Les mer

ADECCOLIGAEN

Knepent tap for TUIL

Opphentingen begynte for sent for dalingan. Les mer

Ibevegelse-blogg

Ha det, bare må ha det!

Hva er det Hilde Anita må ha for å fungere hver dag? Les mer

Nettmøte på itromso.no

Møt Paradise-gjengen

Kristian Rene Johansen, Maria Solbakken og Alina Lapteva stiller til nettmøte på fredag. Les mer

Tromsøpuls

Annerledes festivalopplevelse

Har du ikke råd til å besøke alle festivalene du vil i sommer er løsningen å jobbe som frivillig. Les mer

Ha det, bare må ha det!

Hva er det Hilde Anita må ha for å fungere hver dag? Les mer

 

Ta vare på øynene

Når man driver idrett utendørs, er det viktig å beskytte øynene mot andre faktorer enn sollys og UV-stråling. Les mer

Lær deg FAST!

Hver dag rammes nemlig 40 nordmenn av hjerneslag. Les mer

 

Født med ski på beina?

Det trenger du ikke være for å komme deg ut en tur. Les Hilde Anita Sandvolls blogg!

De beste hyttetipsene

Har du ikke egen hytte, men elsker å gå på ski i fjellet? Vi gir deg oversikten over de lokale turhyttene til Troms Turlag. Les mer

Trening bør være for alle

Tromsø burde se til Rio for inspirasjon. Les mer

Med enkle grep!

Planlegger du hverdagen slipper du å ty til måltidserstattere som kan være rene sukkerbomber. Les mer

Aldri for gammel!

Det er aldri for sent å starte treningen! Les mer

Kampen mot vekten

Å gjøre endringer i livsstilen er beinhard jobbing. Bare spør Henriette Kvien Cock (25). Les mer

Våken og klar!

For de fleste av oss er den største utfordringen å komme seg ut av senga og å få kroppen fysisk i gang. Les mer

 
Tracker image