«Edge of Darkness» er Mel Gibsons første hovedrolle på åtte år.
Publisert: 04.03.2010 kl. 11:27 , Endret: 04.03.2010 kl. 11:42
Det har for lengst blitt vanlig å tenke på Gibson som regissør, ikke skuespiller, de siste årene. Etter filmer som «Passion of the Christ» og «Apocalypto», og med en kommende vikingfilm på trappene, er det derfor en liten overraskelse at Gibson vender tilbake som headliner på en film.
Det som derimot ikke overrasker er rollen han har valgt å vende tilbake med. Dette er nemlig Gibson i en eldre og mer slitt kopi av hans mest kjente rollefigur; Detektiv Martin Riggs fra «Dødelig våpen»-filmene.
Mister datteren
Thomas Craven (Gibson) er en velansett og erfaren mordetterforsker i Boston-politiet. Da hans eneste datter, Emma (Bojana Novakovic), blir skutt ned på trappen hans virker det opplagt at Craven var det egentlige målet.
Men da han etterforsker nærmere oppdager han at det finnes mange løgner og skjulte hemmeligheter knyttet til datterens jobb hos et privat atomvåpenproduserende firma. I tillegg er noen villige til å drepe for å hindre at han skal oppdage den fulle sannheten.
Siste hevntokt
«Edge of Darkness» er basert på en 25 år gammel miniserie fra BBC. Det merkes at de vel seks timene originalserien varte er krympet til knappe to timer på skjermen.
Filmen vil nemlig gjerne ta seg god tid til både å skildre Cravens sorg, hans opprulling av saken, flere av de involvertes sjelekvaler og slenge med noen korte, men heftige actionsekvenser. Alt dette klarer den ikke å sjonglere samtidig og fullt ut, og ender derfor opp med å føles litt ufullført og fremskyndet på flere av områdene.
Dette selv om filmen også har flere gode scener, spesielt i samspillet mellom Gibson og Ray Winstone. Likevel er filmen verdt å se, særlig hvis du har lengtet etter å se en aldrende, nesten litt lutrygget og sint gammel helt på ett siste hevntokt.
