Morsom Loe-filmatisering

Tips en venn
GRUSOMME KURT: Animasjonsfilmen "Kurt blir grusom" er basert på Erlend Loes bok. Filmen har blitt både morsom og underholdende.

"Kurt blir grusom" er en morsom og underholdende barnefilm.

Publisert: 30.10.2008 kl. 10:04 , Endret: 30.10.2008 kl. 10:06

"Kurt blir grusom" er fortellingen om Kurt, en truckfører med tre barn som elsker jobben sin. Tykke Helena er hans eldste datter som er satanist, så er det Bruse-Kurt, som er en skikkelig prippen og nær på å melde seg inn i Unge Høyre vestlandsgutt, og sist men ikke minst, lille Bud, som ser opp til pappa Kurt og barnehagetanten Rigmor, og sist men ikke minst hans kone, arkitekten Anne-Lise.

Kurt lever et bra liv, helt til Doktor Petter flytter inn i nabolaget. Doktor Petter sier til Kurt at doktorer er viktigere enn truckførere. Kurts selvtillit får seg en skikkelig knekk, og det blir ikke enklere når Doktor Petter får Anne-Lise til å tegne skissene til hans nye badebasseng, og alle ungene vil leke i bassenget og misunner huset, pengene og bilen til Doktor Petter. Nå må Kurt bli viktig, men alt går galt og Kurt blir grusom.

Nå har jeg ikke lest Erlend Loes bok "Kurt blir grusom", så jeg har ikke noen referanser i forhold til det. Men filmatiseringen av boken er nokså vellykket til sin aldersgruppe, dramaturgien er fint bygd opp, og animasjonene er livlig tegnet, og stemme til spesielt Atle Antonsen (Kurt) og Aksel Hennie (Bud) er veldig bra.

"Kurt blir grusom" er en klassisk fortelling om en mann som føler han ikke strekker til, og som er villig til å gå enorme lengder for å vise at han betyr noe. Det blir naturligvis morsomme sprell, men fortellingen og situasjonene blir også vel repeterende til tider, nå tenker jeg mest på de voksnes del. Men barn vil nok like de store overdrivelsene og de livlige karakterene og jeg føler filmen treffer nokså bra for målgruppen 7 - 10 år.

Dette er trygt en film voksne kan ta med barna sine med på, men det er en grunn til at det er syv års aldersgrense. Filmen kan bli vel voldsom for de under syv, men ellers er dette en film voksne godt kan ta med barna sine på, og som barna nok vil like.

Tobias Stein Eilertsen

Tips en venn

Buktafestivalen

Moddi til Bukta

Senjaartisten Moddi er klar for Buktafestivalen. Les mer

Still spørsmål til Paradise-Torbjørn

Fredag stiller Torbjørn Barth til nettmøte. Send inn dine spørsmål nå! Les mer

Årets drakter

TIL-spillerne hadde kickoff på torsdag. Se bildene! Les mer

Kjedekollisjon

En utenlandsk trailer kjørte seg fast og førte til kjedekollisjon på Tverrforbindelsen. Les mer

Måsemord i hagen

Fikk se mye rå natur rett utenfor kjøkkenvinduet i Alfheimvegen. Les mer

USYNLIG finalist

Katrine M. E. Strøm og Nina Mathisen kan vinne 100.000 kroner fra Gullsekken. Les mer

politiets beslag:

12.000 sigaretter og 44 liter brennevin

Latvisk personbil med etterlyst sjåfør stoppet ved Helligskogen. Les mer

Ni personer skadet

Flere barn og voksne involvert i frontkollisjon på E8. Les mer

Eliteserien

Elsker mål – hater rampelyset

Morten Moldskred vil helst snike seg forbi pressekorpset etter kampene. Les mer

Inspirert av Gaza

Kulta har samarbeidet med ungdom i Gaza. Nå kommer resultatet i form av forestillingen ROM. Les mer

TIL

Mourad klar for TIL

George Mourad signerte i dag en ett års avtale med TIL. Les også: Moldskred elsker mål Les mer

Underslo 510.000 kroner

Tromsø-advokat tiltalt for grovt underslag. Les mer

Terningkast 5
Vurdert til 5 av Anmeldt av Tobias Stein Eilertsen

  • Format:

Kurt blir grusom

  • Regi: Rasmus Sivertsen
  • Stemmer: Atle Antonsen, Kristin Skogheim, Pernille Sørensen
  • Norge / 2008 / 1 t. 14 min. / 7 år
Terningkast 4

Låner mye fra seg selv

Prinsessen og frosken I Disneys første hånd-animerte film på fem år trekkes paralleller til klassikerne. Les mer

 
Terningkast 4

Norges farligste nazist

Karl Marthinsen, fra Mehamn i Finnmark, var regnet som Norges farligste nazist under 2. verdenskrig. Les mer

Terningkast 5

Fantastisk Roald Dahl-filmatisering

Briljante Wes Anderson lykkes med stop-motion filmatiseringen av «Den Fantastiske Mikkel Rev». Les mer

 
Terningkast 3

Stjernespekket musikal skuffer

«Nine» har garantert den mest imponerende rollelisten hittil i år. Filmen imponerer dessverre ikke. Les mer

Terningkast 4

Mandela og Freemans film

Clint Eastwoods «Invictus» berges av Morgan Freemans portrettering av Nelson Mandela. Les mer

Terningkast 3

Halvmaks fra Egon og Co.

"Olsenbanden Jr. – Mestertyvens skatt" tilfører ikke noe nytt til den veletablerte franchisen. Les mer

Terningkast 2

Uten humor og uten sjarm

Hugh Grant og Sarah Jessica Parker sjarmerer ingen i «Did You Hear About The Morgans?». Les mer

Terningkast 5

Sterk kost

Den svært sterke «Precious» handler om menneskets evne til håp, selv når alt taler mot det. Les mer

Terningkast 5

Potensiell kultfilm

«Til Huttetuenes Land» vil treffe store og små. Les mer

Terningkast 5

Poetisk om dikter

Fantasirik beretning om utvist, russisk Nobelprisvinner. Les mer

 
Terningkast 3

Peter Jackson skuffer

«Alle mine kjære» drukner i en overflod av lett melankolske og prangende effekter. Les anmeldelsen og se trailer!

 
Terningkast 4

Gode, gamle Mel Gibson

«Edge of Darkness» er Mel Gibsons første hovedrolle på åtte år. Les anmeldelsen og se trailer!

Terningkast 4

Låner mye fra seg selv

Prinsessen og frosken I Disneys første hånd-animerte film på fem år trekkes paralleller til klassikerne. Les mer

 
Terningkast 4

En mesters filmlek

Scorseses «Shutter Island» er ingen stor film, men den er et kroneksempel på stort filmarbeid. Les mer

Terningkast 3

Overdrevet om varulv

Den klassiske varulven anno 2010 er mer tradisjonell enn den fra 1941. Les mer

Terningkast 3

Harry Potter-light

"Percy Jackson Lyntyven" veier opp for manglende originalitet ved å kopiere Harry Potter. Les mer

Terningkast 4

Norges farligste nazist

Karl Marthinsen, fra Mehamn i Finnmark, var regnet som Norges farligste nazist under 2. verdenskrig. Les mer

Terningkast 5

Fantastisk Roald Dahl-filmatisering

Briljante Wes Anderson lykkes med stop-motion filmatiseringen av «Den Fantastiske Mikkel Rev». Les mer

Terningkast 3

Stjernespekket musikal skuffer

«Nine» har garantert den mest imponerende rollelisten hittil i år. Filmen imponerer dessverre ikke. Les mer

Terningkast 4

Mandela og Freemans film

Clint Eastwoods «Invictus» berges av Morgan Freemans portrettering av Nelson Mandela. Les mer

 
Tracker image