Absurd galskap

Tips en venn
 
"Kaos i landsbyen" er noe av det rareste og morsomste du finner på kino i år.

Publisert: 06.11.2009 kl. 20:25 , Endret: 08.11.2009 kl. 14:34

Tenk deg at Monty Python, Wallace Grommit, Knutsen Ludvigsen, Åpen Post, To gode naboer, KLM, Christopher Nielsen, Gary Larson og Frode Øverli slår hodene sammen. De går til innkjøp av 15.000 billige, tretten-på-dusinet plastfigurer av typen cowboy og indianer og dyrene på bondegården, koker opp en historie som kunne vært tenkt ut av en ADHD-rammet rebelsk 9-åring og filmer det i litt hakkede og frenetisk stop-motion. Resultatet ville nok ikke vært så langt unna det «Kaos i landsbyen» fremstår som.

Froskemenn

Cowboy og indianer er noen velmenende idioter som bor sammen med den litt mer seriøse Hest. De finner til stadig på påfunn som til tross for gode intensjoner ender opp med å snu opp ned på livet i den lille landsbyen de bor i. Etter å ha bestilt ca. 500 millioner murstein for mye til Hests bursdagsoverraskelse ? en grill ? får de problemer med at noen tyvradder av noen froskemenn med en vaffelstekende mor stikker av med huset de bygger.

I jakten på froskemennenes Kasper, Jesper og Jonathan får de naboen arrestert, ramler ned til jordens indre, blir tatt til fange av noen gale vitenskapsmenn som morer seg med å kaste kjempesnøballer fra sin gigantiske, robotpingvin på uskyldige skogsdyr, havner på havets bunn og hele tiden forsøker de å komme hjem tidsnok slik at Hest kan rekke musikktimene hos sin kjære musikklærerinne.

Krampelatter

Det tok omtrent fem minutter før jeg klarte å tilpasse meg galskapen som foregår på lerretet. Først måtte jeg gni meg i øynene og renske ørene for å være helt sikker på at jeg så det jeg så. Den neste timen tilbragte jeg i en tilstand av hakeslepp og konstante latteranfall. På et tidspunkt var jeg sikker på at jeg kom til å regelrett pisse meg ut av latter der jeg med gledestårer i øynene holdt på å falle ut av kinostolen.

Det er ganske umulig å forsøke å oversette til ord den bisarre og hysterisk morsomme galskapen som ligger bak "Kaos i landsbyen". Den må bare oppleves, men jeg tør vedde på at jeg ikke er den eneste som kommer til le så tårene triller. Filmen har også en av de beste dubbingene jeg har opplevd, og det er en fryd å oppleve Lorentzen, Jordal og Joner sine stemmer komme til sin rett. Dessverre mister filmen litt driv mot slutten og har en litt usammenhengende historie, men den er likevel noe av det morsomste jeg har sett i år.

Tips en venn

Buktafestivalen

Moddi til Bukta

Senjaartisten Moddi er klar for Buktafestivalen. Les mer

Still spørsmål til Paradise-Torbjørn

Fredag stiller Torbjørn Barth til nettmøte. Send inn dine spørsmål nå! Les mer

Årets drakter

TIL-spillerne hadde kickoff på torsdag. Se bildene! Les mer

Kjedekollisjon

En utenlandsk trailer kjørte seg fast og førte til kjedekollisjon på Tverrforbindelsen. Les mer

Måsemord i hagen

Fikk se mye rå natur rett utenfor kjøkkenvinduet i Alfheimvegen. Les mer

USYNLIG finalist

Katrine M. E. Strøm og Nina Mathisen kan vinne 100.000 kroner fra Gullsekken. Les mer

politiets beslag:

12.000 sigaretter og 44 liter brennevin

Latvisk personbil med etterlyst sjåfør stoppet ved Helligskogen. Les mer

Ni personer skadet

Flere barn og voksne involvert i frontkollisjon på E8. Les mer

Eliteserien

Elsker mål – hater rampelyset

Morten Moldskred vil helst snike seg forbi pressekorpset etter kampene. Les mer

Inspirert av Gaza

Kulta har samarbeidet med ungdom i Gaza. Nå kommer resultatet i form av forestillingen ROM. Les mer

TIL

Mourad klar for TIL

George Mourad signerte i dag en ett års avtale med TIL. Les også: Moldskred elsker mål Les mer

Underslo 510.000 kroner

Tromsø-advokat tiltalt for grovt underslag. Les mer

film

Terningkast 5
Vurdert til 5 av Tord Olander Pedersen

  • Format: film

"Kaos i landsbyen"

  • Regi: Stéphan Aubier og Vincent Patar
  • Norske stemmer: Helge Jordal, Gustav Lorentzen, Johannes Joner m.fl
  • Lengde: 1 time/15 min
  • Aldersgrense: 7 år/Belgia 2009

Relaterte artikler

Terningkast 1

Søplete visvas

«Land of the Lost» er omtrent like underholdende som en rotfylling uten bedøvelse. Les mer

 
Terningkast 4

Låner mye fra seg selv

Prinsessen og frosken I Disneys første hånd-animerte film på fem år trekkes paralleller til klassikerne. Les mer

 
Terningkast 4

Norges farligste nazist

Karl Marthinsen, fra Mehamn i Finnmark, var regnet som Norges farligste nazist under 2. verdenskrig. Les mer

Terningkast 5

Fantastisk Roald Dahl-filmatisering

Briljante Wes Anderson lykkes med stop-motion filmatiseringen av «Den Fantastiske Mikkel Rev». Les mer

 
Terningkast 3

Stjernespekket musikal skuffer

«Nine» har garantert den mest imponerende rollelisten hittil i år. Filmen imponerer dessverre ikke. Les mer

Terningkast 4

Mandela og Freemans film

Clint Eastwoods «Invictus» berges av Morgan Freemans portrettering av Nelson Mandela. Les mer

Terningkast 3

Halvmaks fra Egon og Co.

"Olsenbanden Jr. – Mestertyvens skatt" tilfører ikke noe nytt til den veletablerte franchisen. Les mer

Terningkast 2

Uten humor og uten sjarm

Hugh Grant og Sarah Jessica Parker sjarmerer ingen i «Did You Hear About The Morgans?». Les mer

Terningkast 5

Sterk kost

Den svært sterke «Precious» handler om menneskets evne til håp, selv når alt taler mot det. Les mer

Terningkast 5

Potensiell kultfilm

«Til Huttetuenes Land» vil treffe store og små. Les mer

Terningkast 5

Poetisk om dikter

Fantasirik beretning om utvist, russisk Nobelprisvinner. Les mer

 
Terningkast 3

Peter Jackson skuffer

«Alle mine kjære» drukner i en overflod av lett melankolske og prangende effekter. Les anmeldelsen og se trailer!

 
Terningkast 4

Gode, gamle Mel Gibson

«Edge of Darkness» er Mel Gibsons første hovedrolle på åtte år. Les anmeldelsen og se trailer!

Terningkast 4

Låner mye fra seg selv

Prinsessen og frosken I Disneys første hånd-animerte film på fem år trekkes paralleller til klassikerne. Les mer

 
Terningkast 4

En mesters filmlek

Scorseses «Shutter Island» er ingen stor film, men den er et kroneksempel på stort filmarbeid. Les mer

Terningkast 3

Overdrevet om varulv

Den klassiske varulven anno 2010 er mer tradisjonell enn den fra 1941. Les mer

Terningkast 3

Harry Potter-light

"Percy Jackson Lyntyven" veier opp for manglende originalitet ved å kopiere Harry Potter. Les mer

Terningkast 4

Norges farligste nazist

Karl Marthinsen, fra Mehamn i Finnmark, var regnet som Norges farligste nazist under 2. verdenskrig. Les mer

Terningkast 5

Fantastisk Roald Dahl-filmatisering

Briljante Wes Anderson lykkes med stop-motion filmatiseringen av «Den Fantastiske Mikkel Rev». Les mer

Terningkast 3

Stjernespekket musikal skuffer

«Nine» har garantert den mest imponerende rollelisten hittil i år. Filmen imponerer dessverre ikke. Les mer

Terningkast 4

Mandela og Freemans film

Clint Eastwoods «Invictus» berges av Morgan Freemans portrettering av Nelson Mandela. Les mer

 
Tracker image