Pupper, dop og tull

Det klippes, rølpes og introduseres karakterer og situasjoner i et rasende tempo. Noe som går kraftig utover både kinoopplevelsen og interessen, skriver iTromsøs anmelder. Foto: FIlmweb

"Tomme Tønner 2 - Det brune gullet" skrangler høyt og rølper mye, men etterlater seg en lei eim av kebab fra kvelden før.

Tord Olander Pedersen

Publisert: 07.01.2011 kl. 09:48 , Endret: 07.01.2011 kl. 09:53

Etter en litt overraskende publikumsfulltreffer med "Tomme Tønnner" har Leon Bashir og Sebastian Dalén rullet opp ermene, betalt Anders Danielsen Lie, og satt seg ned for å lage en verdig oppfølger til Olsenbanden anno 2010.

118.000 nordmenn løste billett til den første filmen, og over 60.000 sikret seg DVD'en.

Pengene kan det virke som om Bashir og Dalén, i god gangsterstil, har sløst vekk på pupper, dop og sang. Samt masse, masse tull. Sånn sett er det kanskje dokumentariske tendenser i "Tomme Tønner 2 - Det brune gullet".

Kebabkongene

Egon Ols..., unnskyld, Ali (Leon Bashir) slipper ut av fengselet, blir tatt imot av sine lojale, om enn litt mindre intelligente, menn og har planen klar: farvel til operasjoner på feil side av loven, fra nå av skal man tjene penger på Det brune gullet - salg av kebab til fulle nordmenn.

Men veien dit er ikke overraskende full av danske narkobaroner og nordnorske hjemmebrennere.

Sauepuling og hestedop

Vi kan vel starte med det positive først. Maria Bock og Kristoffer Joner gjør en helt ok innsats i sine respektive roller, kombinasjonen Jan Eggums "En natt forbi" og sauepuling er nesten morsomt, og det er noe litt søtt, hjelpeløst og avvæpnende med måten Bashir & co mindre elegant forsøker å ro dette skipshavariet i land.

Noe de for så vidt på et hvis klarer, imponerende nok. Det til side så er det ikke så mye annet som er sjarmerende her.

Les flere filmanmeldelser her.

Det klippes, rølpes og introduseres karakterer og situasjoner i et rasende tempo. Noe som går kraftig utover både kinoopplevelsen og interessen.

Ikke at det er det mest avanserte manuset noensinne, men man kunne kanskje lagt litt mer vekt på det. Eller i det minste omtrent like mye som på å inkludere halve Se & Hørs faste "stjernelag" av norske A-, B- og C-kjendiser.

Dette har ikke blitt gjort, og som resultat sitter vi igjen med en rekke vitser som tar utgangspunkt i sperm, sauepuling, innholdet i vannblemmer, puppene til Linni Meister og hestedop.

Det verste er vel at noen vil se på dette som en anbefaling. Og midt i det hele sitter Bashir og flirer. Bra noen har det moro, i det minste.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Terningkast *

Terningkast 0
Terningkast 1
Terningkast 2
Terningkast 3
Terningkast 4
Terningkast 5
Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

iTromso ønsker en åpen og saklig debatt. Innleggene forhåndsredigeres ikke, men vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Så varmt blir det i dag

Sjekk værmeldingen for 17. mai. Les mer

Hipp, hipp hurra!

Se årets 17. mai-program for Tromsø sentrum! Les mer

Ulykke i Lavangsdalen

Mann fraktet til UNN med helikopter. Les mer

Terningkast 5

Imponerende av Cazadores

Cazadores viser guts og kreativitet. Les anmeldelsen og si din mening!

Skapte kvalme i byen

Politiet grep inn mot bråkmaker. Les mer

Tromsøpuls

Nekter å sette opp aldersgrensen

Ikke alle er enige med markedssjef Helge Markusson om at Døgnvill bør ha fri aldersgrense. Les mer 1

Gubben mot strømmen

Boligutvikler Bård Sverdrup er gubben mot strømmen i bolig-Tromsø. Les mer

Varsler storstilt streik

Tromsø er en av byene som først rammes ved en eventuell streik for kommuneansatte i neste uke. Les mer 2

Ble et nummer for små

Godset - TIL 2-0: TIL maktet ikke å utnytte sjansene sine i Drammen. Dermed kunne Godset innta tabelltoppen. Les mer

- Ikke lokk med desserten

Det er andre triks som skal til for å få barna til å spise fisk og grønnsaker. Les mer og se video!

Maktet ikke å holde på ledelsen

Det ble bare ett poeng for TUIL på hjemmebane. Les mer

Årets varmeste dag

Onsdag fikk Tromsø en liten smak av sommer. Les mer

film

Terningkast 2
Vurdert til 2 av Tord Olander Pedersen

  • Format: film

Tomme Tønner 2

  • Regi: Leon Bashir, Sebastian Dalén
  • Med: Leon Bashir, Jeppe Beck Laursen, Farack Abbas, Jenny Skavlan m.fl.
  • Lengde: 1 time 31 minutter
  • Aldersgrense: 15 år
  • Norge 2011

Relaterte artikler

Terningkast 1

Stjernebesatt drittfilm

Johnny Depp og Angelina Jolie har rollene som publikumsmagneter i den gjennomført dårlige "The Tourist". Les mer 1

 
Terningkast 4

Vakkert om sorg

"The Tree" tar for seg sorg på en vakker og vemodig måte, men den når dessverre ikke like dypt som ønskelig. Les mer

Terningkast 5

Super film

"Megahjerne" er basert på nesten samme konsept som "Grusomme meg", men er et par hakk vittigere. Les mer

Terningkast 4

Mindre nerve i oppfølgeren

Selv når en ukjent datter dumper ned i fanget på Jarle Klepp, virker det som det står mindre på spill enn i første film. Les mer

 
Terningkast 4

Usentimental barnehjemsfilm

«Et helt nytt liv» skildrer et barns liv i et barnehjem på en nedtonet og usentimental måte. Les mer

Terningkast 5

Tett på Gilbert

Er det en god idé å lage en nesten to timer lang dokumentarfilm om legen og mennesket Mads Gilbert? Ja! Les mer

 
Terningkast 5

Fusjonerer fortid og fremtid

"To på rømmen" fusjonerer det beste fra gamle Disney-tegnefilmer med svært vakker digital 3D. Les mer

Terningkast 2

Pupper, dop og tull

"Tomme Tønner 2 - Det brune gullet" skrangler høyt og rølper mye, men etterlater seg en lei eim av kebab fra kvelden før. Les mer

Terningkast 3

Fransk kjedsommelighet

"Pinnsvinets hemmelighet" har noen fine tendenser, men løfter seg dessverre aldri opp fra det kjedsommelige. Les mer

Terningkast 4

Gjør alt for henne

Hvor langt ville du gå for den du elsker? I "The Next Three Days" beveger Russell Crowe seg over til den andre siden av loven for å befri sin kone fra fengsel. Les mer

Terningkast 4

Ho! Ho! Ho!

Finnene har gravd frem den ekte julenissen i "Rare Exports – The Truth About Santa", og han vet om du har vært slem. Les mer

Terningkast 3

Godt skuespill, skuffende film

Mens vi venter på "The Hangover II" gir Todd Phillips oss "Due Date" – en høyst unødvendig film. Les mer

Terningkast 5

Blod og bare bryster

"Machete" kommer aldri i verden til å hente noen Oscars, men er uten tvil den beste b-filmen på kino i år. Les mer

 

Spår kinosuksess

Mange storfilmer gir god kinosommer i Tromsø, tror kinosjefen ved Aurora Fokus Kino. Les mer

 

Skal du på kino i dag?

2. juledag er det mange store filmer som har première. Sjekk hvilke og få med deg smakebiter fra filmene

Sterke juletradisjoner

Gamle klassikere som ”Grevinnen og hovmesteren” og "Tre nøtter til Askepott" slår knockout på konkurrentene. Les mer

 

Klar for lerretet

Fredag har den prisbelønte dokumentaren om Jan Henry T. Olsen premiere på Aurora Kino Fokus. Les mer

Terningkast 3

Gammel historie i ny drakt

Det å gjenskape Alexandre Dumas’ nesten 170 år gamle historie, kan være lettere sagt enn gjort. Les mer

Terningkast 4

Mer moderne enn før

Nok en gang har den verdenskjente franske romanen til Alexandre Dumas blitt til film. Les mer

Terningkast 2

Ikke helt fornøyd

Nok en gang får vi se de tre musketerer sloss på lerretet. Les mer

Best på filmkritikk

Axel Strandenæs" anmeldelse av «De tre musketerer» er plukket ut som den beste av vel 400 innleverte bidrag. Les mer

Vant internasjonal filmpris

Filmen om Jan Henry T. Olsen ble beste dokumentarfilm under Filmfestivalen i Lübeck. Les mer

Første gang på kino

For Julias småsøsken, Ronja (4) og Gabriel (2), ble Den store kinodagen ekstra spesiell. Les mer

 
Tracker image