Solid farvel

Nicke Andersson med Hellacopters på Driv i 2002. Foto: Jon Terje Eiterå

Hellacopters overbeviser.

Publisert: 24.04.2008 kl. 09:36

Nå er et kapittel i skandinavisk rockehistorie avsluttet: Hellacopters siste skive har blitt gitt ut (i hvertfall inntil første comeback-turné).

Allerede fra første boogie-riff begynner rockefoten å gå, og du vet at det er Hellacopters som strømmer ut fra høytalerne dine. Samtidig vet du at du ikke kan bli skuffet, fordi bandet er mer pålitelig enn Posten i å levere varene.

Men dette er ikke ei vanlig Hellacoptersplate. Det er egentlig ei >gisp< coverskive.

Rockeband som gir ut plater dedikert til sine favorittlåter er en risikabel affære, og Nicke Andersson og gutta har forståelig nok ligget lavt i terrenget med denne avsløringa. Riktignok ikke lavere enn at de har offentliggjort den på nettsidene sine, hvor man også kan lese mer om sangene. Ikke det at det spiller noen rolle hvem som har skrevet og spilt inn sangene først, for Hellacopters har gjort låtene til sine egne, men her hylles de som hylles bør, skal man tro bandet selv: The Demons, The Robots, New Bomb Turks, Dead Moon, Gaza Strippers, The Yes-Men og The BellRays, bare for å nevne noen. Og det bemerkelsesverdige er at de er alle sammen, mer eller mindre, samtidige band. Skal man dømme ut fra låtutvalget på denne skiva så lever rocken i beste velgående. (I hvertfall i Sverige, Australia og på det nord-amerikanske kontinent.)

At Hellacopters er Skandinavias beste rockeband hersker det liten tvil om, men de finner ikke opp kruttet. Ikke ulikt AC/DC gjør de det de alltid har gjort, og ære være dem for det. (Man skulle jo tro at Hellacopters frontfigur Nicke Andersson får sine kreative behov tilfredsstilt andre steder. Mannen har også spilt trommer i Entombed, gitar i The Hydromatics and Supershit 666; han er også frontfigur i Nick Royale Gang, spilt trommer for soulprosjektet The Solution, og har nylig vendt tilbake til death metal-genren med prosjektet Death Breath).

Men med Hellacopters er det rocken som nyter godt av Nickes oppmerksomhet, og det har genren godt av:

Spillegleden ligger så tjukt over innspillinga at man nesten kan lukte svette menn i et innrøyka øvingslokale, og det er her bandets sjarm ligger. Adrenalinet pumper og man får lyst til å bevege kroppen til rytmene (noen kaller det dansing, jeg kaller det headbanging).

Denne skiva har alt: Lekre riff, rockepiano så det holder, og en rytmeseksjon tettere enn ei nøytronstjerne. Og det hele toppes med en umiskjennelig stemme som egner seg utrolig godt til genren. Hvis rockefoten trenger ei vitamininnsprøytning, er dette skiva.

Men nå er det da altså slutt; Hellacopters slutter å rocke etter denne siste turnéen hvor de blant annet skal spille på Hovefestivalen. Helt klart vemodig, men jeg tror ikke det går lang tid før man hører fra Nicke Andersson igjen. Som beskrevet ovenfor har mannen en helt unik musikalsk energi som simpelthen bare må få utløp. At Hellacopters nå slutter kan kanskje være en velsignelse for platesamlerne: Til tross for at bandet bare har gitt ut sju fullengdere, har de hatt en enorm produksjon av sjutommere og singler, og det meste er verdt å sjekke ut.

For til og med ei dårlig skiva fra Hellacopters, er bedre enn det meste av generisk rock som plateselskapene roser opp i skyene. "Head Off" er ikke ei dårlig skive, men den er ikke noen ny High Visibility.

Det forhindrer ikke at jeg er på vei til platesajappa for å kjøpe meg Head Off's limited edition-utgivelse som inneholder et bonusspor på vinyl. Mmmm... vinyl.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Terningkast *

Terningkast 0
Terningkast 1
Terningkast 2
Terningkast 3
Terningkast 4
Terningkast 5
Terningkast 6

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

iTromso ønsker en åpen og saklig debatt. Innleggene forhåndsredigeres ikke, men vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

17 fartsbøter i tunnelen

Ikke alle kjørte etter fartsgrensen i Tromsøysundtunnelen. Les mer

Ville inn i privatbolig

Men 24-åringen som ville inn i huset i Tromsdalen, var ikke ønsket der. Les mer

Rekordmange kanselleringer

Uvær skapte dyster rekord for Hurtigruten. Les mer

Harselerte med Krokens rykte

Bydelens dårlige rykte fikk passet påskrevet under premièren på Krokenrevyen torsdag kveld. Les mer

Vil gamble mer

Midtstopper Fredrik Björck håper TIL skal true mer foran mål i de neste kampene. Les mer

Blir denne din?

En heldig iTromsø-leser får en Volvo v60. Les mer

Går mot rettssak

Fylkesrådet har varslet Boreal Transport Nord om oppsigelse av hurtigbåtkontrakten. Les mer

Døgnvill Vinter

Klare for Døgnvill

Halve Gitarkameratene spiller på Døgnvill Vinter. Les mer

Terningkast 4
Vurdert til 4 av Åsgeir Johansen

  • Format:

The Hellacopters

  • Head Off
  • Wild Kingdom/Tuba

Pristine i blueshimmelen

Gikk videre til semifinalen i amerikansk blueskonkurranse. Les mer 1

 
Terningkast 5

Ektefølt og stilfullt

Vidar Vang skrur ned lyden og går akustisk på sitt nye album. Resultatet er både kledelig og rørende. Les mer

Pristine i Memphis

Skal delta i internasjonal blueskonkurranse, og ambisjonene er det lite å si på. Les mer

 

Nordlysfestivalen i stua di

Får du ikke nok av musikken fra Nordlysfestivalen? Nå kan du ta den med deg hjem. Les mer

Led av bronkitt – fikk god kritikk

Til tross for sykdom under en konsert i Australia før jul, imponerte Elton John på scenen. Les mer

Video fra yttersida

Bli med Cazadores på havet i deres nye video. Les mer

Vakkert fra de vakre

Kulturhuset og Tromsø Kammerorkester inviterer sine favorittkvinner til å spille favorittlåtene. Les mer

Terningkast 5

Frisk og frekk debut

Cazadores sparker godt fra seg på sin første utgivelse og har utvilsomt enda mer å gå på. Les mer 1

– Alt er perfekt

Lisa Stokke får skryt fra alle kanter foran morgendagens delfinalen i Melodi Grand Prix. Les mer 1

Levnes liten sjanse

Lisa Stokke er ingen kritikerfavoritt før helgas MGP-konkurranse. Les mer

 

Klare for Døgnvill

Halve Gitarkameratene spiller på Døgnvill Vinter. Les mer

 

Pristine i blueshimmelen

Gikk videre til semifinalen i amerikansk blueskonkurranse. Les mer 1

 

– Tar ungene på alvor

I helgen kan barn mellom tre og ti år få servert rock spesielt rettet mot dem. Les mer

Harselerte med Krokens rykte

Bydelens dårlige rykte fikk passet påskrevet under premièren på Krokenrevyen torsdag kveld. Les mer

Terningkast 6

- Spektakulær, morsom og musikalsk god

Første gang Mariinsky Theater gjester Norge med en operaforestilling falt valget på Tromsø. Vår anmelder lot seg begeistre. | Si din mening | Se bildeserie | Les anmeldelsen

Godt for ganen

Ni røde og en hvit til helgen? Les mer

Terningkast 6

En stemme fra dypet

Leonard Cohen viser at han på ingen måte har glemt sine mesterlige evner. Les mer

Nytt stjerneskudd

Tromsøgutten Henrik Wiik (17) har allerede rukket å oppleve å bli lokalkjendis. -I hvert fall blant 14-åringene i byen, og på Nordkjosbotn vgs. Les mer

Dobbel «lissi» til Bukta

Buktafestivalen har booket hardrockerne i Thin Lizzy og singer/songwriteren Lissie. Les mer

 
Tracker image