Solid nydebut

Tips en venn
Band of Volunteers (fotomontasje) Foto: Mai Tilde Rossvoll

Band of Volunteers har funnet den røde tråden.

Åsgeir  Johansen

Publisert: 28.10.2009 kl. 12:26

Dette er ei skive som jeg så absolutt kan like. Band of Volunteers leverer knalltøff hardrock som ikke bare får rockefoten til å gå, men som også kan føre til ukontrollerte spasmer over stuegulvet (også kjent som headbanging).

Metal \m/

Selv liker Anders Ljosdahl Rasmussen, frontfigur og låtskriver for de frivillige, å sammenlikne seg med Led Zeppelin og Kiss, og selv om man nok kan se referansene stemmer, så ville jeg heller sammenlikne BoV med Whitesnake og Dio (sistnevnte er jo også Rasmussens favorittsanger, noe som man også helt klart kan høre enkelte steder!). BoV er nok helt klart mer metal enn de er hardrock, uten at dette er noe negativt.

Førstelåta "You Don't Fool Me" kunne vært hentet ut fra ei Whitesnake-skive, og selv om Rasmussen riktignok ikke er en ny David Coverdale (eller Ronnie James Dio, for den saks skyld) har han ei rocka stemme som fungerer svært godt. På Motormouth kan man faktisk høre Rasmussens egen rockestemme, og denne kunne vært interessant å høre mer på.

Selv om BoV slipper ei god rockeskive har man ikke inntrykket av å være tilstede idet kruttet blir oppfunnet, selv om dette selvfølgelig ikke er et mål i seg selv. Skiva flyter over av spilleglede, og det merkes. Sånn sett passer tittelen på plata svært godt!

Fjellstøe komp

Rent instrumentelt lar jeg meg fascinere av bandets grunnfjell, trommis Tommy Kristiansen og bassist Fredrik Sakariassen, som levererer tighte groove, men samtidig er utrolig flinke til å gi hverandre rom til å puste. Dette er med på å skape dynamikken som er så essensiell for at ei skive i denne sjangeren skal fungere. Man kjenner ikke alltid igjen en dyktig trommeslager på hvor mye han spiller, men på hva han spiller. Band of Volunteers er et godt sammenspilt band som fyller hverandre ut på en helhetlig måte, noe som gjerne kan være ei utfordring når man er en powertrio. Her har gitarhelten plass til å spille lekre soloer, noe Rasmussen da også gjør. Produsent Gunnar L. Rasmussen (storebror til Anders) har gjort en god jobb med lyden, selv om jeg savner litt i bunnen (men som bassist kan jeg aldri få nok der nede...).

Skal jeg pirke, så oppleves noen av sangene mer som skisser til låter enn faktiske låter. Dette gjelder særlig Motormouth og The Wolf Hour som med litt mer arbeid kunne vært mye bedre.

Men låtskriver Rasmussen hører utvilsomt hjemme i heavy metal-land. Her finner vi alle klisjeene, og de behandles med respekt og glimt i øyet samtidig. Jeg gleder meg allerede til neste skive nå som BoV har funnet den røde tråden.

Plata slippes på releaseparty på Bastard Bar onsdag kveld, og til 50 skarve inngangspenger kan du ta med deg din egen kopi av plata hjem, noe som jo kan betegnes som en god deal.

Tips en venn

Store trykkeproblemer

Avisa ITromsø er sterkt forsinket ut fra trykkeriet lørdag. Les mer

 

Metalbandenes våte drøm

Fredag kveld kjempet fire delfinalister om spillejobb på Wacken Open Air 2010 på Driv. Les mer

Kjempet om spillejobb

Ni band deltok i siste kvalifiseringsrunde til finalen i "Unge Talenter". Les mer

Buktafestivalen

Big Bang til Bukta

Åpningskonserten til den syvende Buktafestivalen er klar, og det er Øystein Greni & Co i Big Bang som skal sette i gang festen. Les mer

Knuste døra til NAV

Dømt for flere forhold. Les mer

Føler forventningene

Komiker Kristian Valen spiller for fire fulle hus i Tromsø i helgen. Les mer

28 uten belte

Politikontroll på tromsveiene fredag. Les mer

Eliteserien

Flytter de innendørs?

TIL vurderer å vrake Alfheim til fordel for en ny innendørsarena. LES OGSÅ: Kevin i tre nye år I Mbodj ikke klar I TV2 får engelsk fotball Les mer

Folkemøte om HA

Øyvind Hilmarsen håper "hele byen" møter opp for å vise sin motstand mot Hells Angels. Les mer

Toppserien

Fløya i serieform

Knuste divisjonskollega 6-0 i dag. Les mer

NNM på ski

Åtte gull til Tromsø

Langrennsløperne imponerte stort under første dag av NNM i Tana. Les mer

Nye tre år for Larsen

Forlenger kontrakten med TIL. Les mer

Stiberg norgesmester

Katharina Stiberg tok NM-gull på 50 meter bryst. Les mer

CD

Terningkast 4
Vurdert til 4 av Åsgeir Johansen

  • Format: CD
Band of Volunteers: A Rock Romanticism

Band of Volunteers

  • Tittel: A Rock Romanticism
  • 2009.

Relaterte artikler

Mye på spill

Har Anders Rasmussen fra Band of Volunteers rockekredibiliteten i orden? Finn ut her!

 
 

Lover grandios konsert

Grand Island lover at de og Howl skal gi Driv rockefot i kveld. Les mer

Terningkast 3

Sint som bare fy

Men det er ikke nok. Les mer

 
Terningkast 5

Et lykketreff

Leverer varene. Les mer

Terningkast 5

Kult som F

Fra musikalsk leikestove til fullverdig band? Les mer

Terningkast 6

Knallbra

Jeg skulle ønske at alle skjønte hvor fantastiske Black Rebel Motorcycle Club i grunnen er. Les mer

Terningkast 2

Kjølig og lunkent

Ingen innertier fra Howl. Les mer

- Kick å spille på Spellemann

Julie Alapnes Normann gleder seg til sin største spillejobb noensinne. Les mer

Til Kina i rakettfart

Nordnorsk Symfoniorkester gjør internasjonal suksess på rekordtid. Les mer

OL-vinnere fra Nord-Norge

Adjágas kom fra Vancouver med kontakter som kan være gull verd. Les mer

 

Metalbandenes våte drøm

Fredag kveld kjempet fire delfinalister om spillejobb på Wacken Open Air 2010 på Driv. Les mer

 

Kjempet om spillejobb

Ni band deltok i siste kvalifiseringsrunde til finalen i "Unge Talenter". Les mer

Big Bang til Bukta

Åpningskonserten til den syvende Buktafestivalen er klar, og det er Øystein Greni & Co i Big Bang som skal sette i gang festen. Les mer

 

Føler forventningene

Komiker Kristian Valen spiller for fire fulle hus i Tromsø i helgen. Les mer

Familieforestilling om mobbing

Robin Hood blir hetende Obin Hood når 2. klasse ved dramalinjen på Kongsbakken setter opp forestilling. Les mer

Håper på studiosamarbeid

Ronny Klo håper kveldens konsert sammen med Pernille Sparboe kan åpne for at duoen går i studio sammen. Les mer

Danser på storscenen

Når danseelevene står på scenen i Kulturhuset tar de publikum gjennom dansens historie. Se web-tv fra forestillingen!

Lover grandios konsert

Grand Island lover at de og Howl skal gi Driv rockefot i kveld. Les mer

Terningkast 5

En ganske bra film

Men det er de flaue sex-scenene vi vil huske best. Flere filmanmeldelser her! Les mer

 
Tracker image