Kraftmarkedet er en systemkrise

- Kraftselskapenes forklaringer har lite med høye strømpriser å gjøre, mener Odd Handegård.

Leserinnlegg av Odd Handegård

Publisert: 25.02.2010 kl. 15:37

De første forklaringene fra kraftselskapene på de økte strømprisene i det siste, kan kort sammenfattes slik: Det er kaldere enn normalt. Det et mindre vann i magasinene enn normalt. Svenske kjernekraftverk er delvis ute av drift. Den nye strømkabelen mellom Norge og Nederland er ute av drift (Fra et intervju med en av direktørene i Nord Pool i Aftenposten 22.02.2010).

Alle påstander ovenfor er tilsynelatende riktige, men de har likevel lite med den høye strømprisen å gjøre.

Rikelig kapasitet. For å takle kulda har Norge rikelig med kapasitet i de mange vannmagasinene rundt om i landet. Nå har kraftprodusentene riktignok tappet magasinene for så mye vann at tallene er noe lavere enn rekordtallene fra i fjor. Men nedtappingen har ikke først og fremst skjedd fordi det er kalt, men fordi Statkraft og andre har eksportert kraft til EU-land.

Nettoeksporten av kraft det siste halvåret har vært nesten seks TWh, altså mer enn halvparten av årsforbruket til Oslo, og femtedelen av de norske husholdningenes årsforbruk. Strømkabelen til Holland som er ute av drift, har naturligvis ingen betydning ettersom den i hovedsak brukes til eksport av norsk vannkraft.

Forklaringsproblem

Dersom det verken er kaldvær eller lite vann i magasinene som driver strømprisen oppover, hva er det da som er grunnen til at kraftselskapene tør å sette opp prisen? Bransjen har her et stort forklaringsproblem.

Nærmest en forklaring kom direktøren i EBL på TV da ha fortalte at strømprisen var et resultat av hvordan det nordiske kraftmarkedet fungerer. Uten å gå i detalj om hvor absurd markedsøkonomien ofte kan fungere, var direktørens budskap at det nordiske kraftmarkedet virket slik at det av og til var positivt for Norge og av og til – som nå – negativt.

Aldri positivt

Men faktum er at kraftmarkedet aldri har vært positivt for norske forbrukere, og at det heller ikke har vært hensikten at det skulle være gunstig for Ola og Kari. Hensikten med Nord Pool og de mange strømkablene til Europa har ikke vært et ønske om å bidra til norsk velferd, men et ønske om å tjene mest mulig på norsk vannkraft uansett om norske forbrukere må svi for utnyttelsen av naturressursene i landet. Problemene på kraftmarkedet er en systemkrise med Nord Pool som viktigste aktør.

Bedre bonuser

Norge har mer enn nok vannkraft til å dekke eget behov, under forutsetning av at vannkrafta forvaltes fornuftig, dvs. av at den ikke eksporteres om høsten og vinteren. En av de sannsynlige konsekvensene av det som nå skjer, er dessverre at noen snart finner ut at kraftselskapene går så godt at lederne bør få enda høyere lønn og bedre bonuser.

Diskuter denne saken

Innsendt av Se 01.03.2010 22:23:26 Varsle!

Utfordringen ligger mer i det at vannkraft er en ferskvare når den blir produsert. Kan den selges raskere og til bedre pris, samtidig som den fortrenger fossil bruk er det et positivt bidrag til den globale klima utfordringen vi har vedrørende klimaendringer.

Vi ler av andre oljerike nasjoner som har billig fossil drivstoff, men selv skal vi ha billig kraft og låse den inne nasjonalt, uten å tenke på andre en oss selv. Problemet er at vi ført en politikk som baser seg i stor grad på elektrisitet som energikilde og vi er blitt avhengig av den rimelige elektrisiteten vannkraft er. Mye av næringen er et statlig monopol og en viktig proveny til staten, igjen på bekostning av noen forbrukere.

Kraftmarkedet er komplisert, så komplisert at de fleste medier ikke klarer å se helheten som er ganske enkel, det handler om penger og kontroll, noen ganger fordekket som god klima og energipolitikk. Sjekk selv, det aller meste ligger på nettet og det er bare tiden før de fleste forstår at dette handler om verdivalg og liten vilje til å ta valg.

Formålene med klima- og energipolitikken er å regulere utslippene av klimagasser, og sikre effektiv utnyttelse av energiressursene, herunder en samfunnsøkonomisk og miljømessig forvaltning av de nasjonale energikildene.

Men selv om disse formålene bak klima- og energi politikken er klart formulert, kommer en ikke utenom at helt andre, ikke eksplisitt uttalte mål, er skjult i den praktiske politikkutformingen. Dette gir i første rekkestøtte til visse næringer, sysselsetting og bosetting i distriktene.

Husker noen biodiesel saken i fjor høst? Tror Jens gjør det når han leser AP meningsmålinger.

Innsendt av Ola Nordmann 26.02.2010 15:27:02 Varsle!

Det er kjempebra at noen setter dette problemet på dagsorden. Vi er lei av å bli utnyttet, på tide at det blir ryddet opp i denne svindelen.

Innsendt av ReaList 25.02.2010 23:16:23 Varsle!

Vi trenger styring av ressursene, det må settes krav til hvor mye som maksimalt kan tappes av magasinene på høsten. Nivåene må overvåkes nøye. Dessuten skulle det settes maksimalpriser på strøm gjeldende for kommende tidsperiode. Dette er en vare som tilbys og kjøper aksepterer prisen. Det er absurd at kraftselskapene kan sette prisene for eget forgodtbefinnende. Det blir svindel, kort og godt. Svenske kraftselskaper er tatt for manipulasjon og svindel, og måtte betale penger tilbake til forbrukerne. Det er disse prisene norske kraftselskaper bruker som referansepriser. Men ingenting har skjedd i kommis-landet Norge. Vi burde gå på barrikadene mot svindelen. Dette er svindel i offentlig regi. Hvis prissettingen skulle ha vært gjort på samme måte i private selskaper, ville lederne vært buret inn forlengst. Men det er nyttesløst å anmelde noen som sitter på begge sider av bordet. Hva gjør man da? Vi må påvirke politikerne eller gjøre opprør. Det siste kan man vel bli dømt for (oppvigleri)? Ikke vet jeg. Noe må iallefall gjøres med svindelen før det går galt avsted.

Innsendt av Odin 25.02.2010 21:52:34 Varsle!

Handegård har skjønt det. Men dette er bare en villet politikk, og det er så enkelt som at sosialismen omsettes i praksis på en slik måte at verdistigninga kommer "fellesskapet" til gode. Det er kommuner og fylkeskommuner som eier kraftressursene, og de trenger penger, alltid mer penger. Til alle mulige slags gode sosialistiske goder. Slik er Norge den siste sovjetstaten i praksis.

Innsendt av willywonka 27.02.2010 16:12:27 Varsle!

Odin, Handegård har ikke skjønt det. Det er derfor alt virker så urettferdig for han. Mannen har gulpet opp påstander i 15 år nå som ikke en gang har sammenheng med virkeligheten.

Gjør hjemmeleksa, lær dere markedet, og slutt å spre løgn.

Innsendt av Pedromarx 26.02.2010 00:37:57 Varsle!

liberaliseringa av kraftmarkedet er intet annet enn kapitalistisk "new public managment" med overføring av profitt til private fra det offentlige og den vanlige strømkunde til kraftselskaper og meglere.

Enda er flere av kraftselskapene offentlig eid (som Tromskraft),men tendensen er tydelig; mer og mer av vår felles eiendom faller på private hender.Om ti år er det nok selskaper som tyske E-On o.l. som eier mesteparten. Bare venn deg til mer av det lignende fra kapitalistene i Ap, H og Frp

Innsendt av Pedromarx 26.02.2010 00:29:44 Varsle!

Merkelig at en liberalisering av våre fellesressurser (her strøm) blir betegnet som "sosialisme". Tvert imot er dette et helt typisk eksempel på markedsliberalisme og kapitalisme i praksis. Vannkraft på børs(Nordpool) og åpning for "konkurranse" hvor strømselskapene tapper den jevne nordmann for penger,og sender penger til kraftselskaper som i stadig større grad nettopp IKKE er offentlige selskaper. Bare vent ti år, så er det nok selskap som tyske E-ON som er eier av den norske vannkrafta, mens vi må punge ut med europeiske priser.

Innsendt av forbanna nordlending 25.02.2010 17:04:39 Varsle!

Er jo ikke unormalt at vi (kari og ola nordman) må lide for at stat, kraftselskap osv. skal tjene penger fra utlandet. At strømmen sendes ut av norge er helt absurd, og noen burde få seg en smekk. Klart direktører osv for norske kraftselskaper har jo råd å betale strømmen til sitt eget hjem da de tjener godt på strøm som går ut. Men hva med resten av oss? Norge er ikke et samfun som er laget for å fungere uten strøm, men snart har vel ingen råd til å ha strømmen påslått... så er vel tilbake til steinalderen for oss alle sammen snart...

Innsendt av Kenneth 25.02.2010 15:58:42 Varsle!

Kraftselskapene er mer og mer lik griske eiendomsmeglere. Nå får vi svi for at de forbaska selskapene prioriterer utlandet.

 

Skriv din kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

e-post *

Kallenavn (valgfritt)

iTromso ønsker en åpen og saklig debatt. Innleggene forhåndsredigeres ikke, men vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Så varmt blir det i dag

Sjekk værmeldingen for 17. mai. Les mer

Hipp, hipp hurra!

Se årets 17. mai-program for Tromsø sentrum! Les mer

Ulykke i Lavangsdalen

Mann fraktet til UNN med helikopter. Les mer

Terningkast 5

Imponerende av Cazadores

Cazadores viser guts og kreativitet. Les anmeldelsen og si din mening!

Skapte kvalme i byen

Politiet grep inn mot bråkmaker. Les mer

Tromsøpuls

Nekter å sette opp aldersgrensen

Ikke alle er enige med markedssjef Helge Markusson om at Døgnvill bør ha fri aldersgrense. Les mer 1

Gubben mot strømmen

Boligutvikler Bård Sverdrup er gubben mot strømmen i bolig-Tromsø. Les mer

Varsler storstilt streik

Tromsø er en av byene som først rammes ved en eventuell streik for kommuneansatte i neste uke. Les mer 2

Ble et nummer for små

Godset - TIL 2-0: TIL maktet ikke å utnytte sjansene sine i Drammen. Dermed kunne Godset innta tabelltoppen. Les mer

- Ikke lokk med desserten

Det er andre triks som skal til for å få barna til å spise fisk og grønnsaker. Les mer og se video!

Maktet ikke å holde på ledelsen

Det ble bare ett poeng for TUIL på hjemmebane. Les mer

Årets varmeste dag

Onsdag fikk Tromsø en liten smak av sommer. Les mer

Relaterte artikler

Kan få dyrest strøm i Europa

Energiselskap tror norske strømpriser kan havne på europatoppen, med mindre temperaturen mildner og nedbøren øker. Les mer

Strømpris: 11,32 kroner kWh

Strømprisene i nord nådde rekordhøyder på mandag. Debatt: Hva synes du om strømprisene? Les mer

Sjokkpriser på strøm

Strømprisene hoppet i været i Nord-Norge på mandag. De er langt dyrerer enn på Østlandet. Si din mening: Leser: Svindel på høyt nivå Les mer 27

Humorist av Guds nåde

Les Tore Skoglunds hyllest til Arthur Arntzen. Les mer

 

iTromsø mener:

Bra med narkosjekk

Det bør ikke være noe problem om en narkotikahund overraskende dukker opp på timeplanen. Si din mening | Les mer 12

Feilslått symbolhandling

De fleste tiggerne er verken til sjenanse eller plage for andre mennesker. Les mer og si din mening om saken! 8

 

Hurtigrutens avsporing

Fokuset bør ligge på å finne en ny toppsjef, i stedet for å debattere hvor Hurtigrutens hovedkontor skal ligge. Les mer 5

Debatten fortsetter

Har 1. mai fortsatt sin berettigelse? Les mer

Rekord-rift om studieplassene

Selv om tallene på studieplasser har økt noe de siste årene, har regjeringen fortsatt en jobb å gjøre. Les mer

Oppgjør med "naverne"

Sandra Borch har vist mot ved å gå inn i en følsom debatt. Dessverre står hun ganske alene i stormen. Les mer 13

En by for alle

Tromsø skal være en god by og ferdes i - for alle. Les mer

Rydd opp i trafikkrotet

Uholdbar trafikksituasjon i Tromsø. Les mer 11

 
Tracker image