Private krefter planlegger et nytt badeland og hotell i Tromsdalen. Prosjektet har en prislapp på totalt 400 millioner kroner.
Publisert: 22.01.2005 kl. 12:23
– Alle byer av en viss størrelse har slike anlegg, men noe slikt finnes ikke Tromsø. Med tanke på at Tromsø er den landsdelshovedstaden den er, er det et behov for dette, mener initiativtaker Kurt Holien.
Han står bak planene for prosjektet, som han og samarbeidspartnerne Noel Pedersen og Rune Ulvang la fram for kommunen i går.
Ishavsbadet
Prosjektet har fått navnet Ishavsbadet. Planene omfatter et tropisk badeland og et 50 meters basseng. I tilknytning til badelandet vil det bli et hotell med konferansefasiliteter, treningssenter og restaurant.
Arbeidet med å utvikle ideen skjøt for alvor fart i løpet av i fjor høst. Etter å ha laget noen skisser selv, tok han kontakt med Vulkan arkitekter, som også har tegnet nybygget til Hålogaland Teater.
Tanken er at Ishavsbadet arkitektonisk skal speile Tromsø by. I arbeidet har arkitektene blant annet hatt bygg som Ishavskatedralen i tankene.
Samarbeid med kommunen
Totalt vil hele prosjektet koste i underkant av 400 millioner kroner.
Holien ser for seg at driften av badelandet vil bli et samarbeid mellom private og kommunale krefter.
– Tanken er at kommunen skal drive bassenget, mens det tropiske badet vil bli drevet privat, sier Holien.
Hotell og restaurant vil bli drevet av private aktører. Holien ønsker ikke å gå ut med konkrete navn, men forteller såpass at en av Norges største hotellkjeder er svært interessert i prosjektet i Tromsdalen. En landsdekkende restaurantkjede er også involvert i prosjektet.
Planene klare
Ifølge Holien er mye klart til bygging, og initiativtakerne håper å kunne være med i prosessen videre.
– Hvis alt klaffer fremover vil man kunne være klare til byggestart i løpet av 2006, sier Holien, og ser for seg åpningsdag i 2009.
Mandag tas saken opp vurdering av Tromsø kommune om videre behandling av prosjektet.
sun.bjornas@bladet-tromso.no
