Sameforeningen og lederen av den samiske barnehagen er oppgitt over Kristoffer Kanestrøms (Frp) utspill.
Publisert: 14.04.2008 kl. 12:02 , Endret: 14.04.2008 kl. 12:07
Flaggdebatten raser videre. Lørdag uttalte Frp-politiker Kristoffer Kanestrøm (Frp) til "Tromsø" at han vil stenge det samiske flagget ute av 17-mai-toget.
– Samene har sin dag den 6.februar. Den 17.mai feirer vi vår norske grunnlov, og det gjør vi under norske fager, sa Kanestrøm til "Tromsø".
Fylkesformannen i ungdomspartiet fortalte videre at han vil skrive til 17.maikomiteen og be dem revurdere praksisen.
– Jeg mener at på den norske nasjonaldagen så er det kun norske flagg som skal brukes.
Forholder oss rolig
Leder av 17.mai komiteen, Eva Lockertsen Stenvold, har mandag formiddag ikke mottatt en henvendelse fra Kanestrøm.
– Vi forholder oss ikke til politiske diskusjoner før vi får saken på vårt bord. Da må vi i tilfelle ta tak i det. Inntil da forholder vi oss rolig og 17.mai-toget vil gå som det alltid har gjort, sier Stenvold.
Kanestrøms utspill vil derfor ikke få noe plass under mandagens møte i 17.mai-komiteen.
Vise mangfoldet
Enhetsleder for Tromsøya Vest barnehager, deriblant den samiske barnehagen, Hilde Dahl Djupnes synes Kanestrøms utspill er trist ovenfor
– Jeg synes selvfølgelig at barna skal få lov til å gå i barnehagetoget med det samiske fag, sier Dahl Djupnes.
Den samiske barnehagen har egen fane, men Dahl Djupnes sier at det er opp til foreldrene å arrangere oppmøte til 17.maitoget.
– Etter det jeg vet har de gått tidligere år og jeg håper også at de kommer til å gå i år.
– Tror du 17.maikomiteen vil ta Kanestrøms utspill seriøst?
– Det håper jeg ikke. Jeg synes det mangfoldet som Tromsø har bør vises på en dag som denne, sier Dahl Djupnes.
Lill-Tove Henriksen i Tromsø sameforening mener det er helt tullete å ekskludere det samsiske flagg fra 17.mai-toget.
Vi er norske, vi bor i Norge og vi er urbefolkningen i dette landet. Om vi ikke skal få være med på å feire nasjonaldagen er det jo helt idiotisk, sier Henriksen.
Fremmedfrykt
Venstres Jonas Eilertsen lot seg provosere over Kanestrøms utspill.
– Jeg mener at Kanestrøm kun spiller på fremmedfrykt fordi han utmerket godt vet at det ikke er mulig å ekskludere det samiske flagget. Det er nemlig et offisielt norsk flagg.
I mandagens "Tromsø" sier Eilertsen at han vil bruke 17.mai til å fokusere på ytringsfrihet.
– Jeg kommer til å bære det norske flagget - og det tibetanske flagget - i årets 17.maitog.
