Årets bibliotek er kåret

Tips en venn
Breivang videregående skole kan påberope seg tittelen "Årets bibliotek 2008". Foto: Lars Åke Andersen

Og vinneren er...

Publisert: 21.11.2008 kl. 07:16 , Endret: 21.11.2008 kl. 07:20

Skolebiblioteket på Breivang videregående skole!

På Bokmessa på Lillestrøm i dag klokken 14:05-14:25, med bibliotekarene og rektor ved skolen til stede, overrekker leder av Norsk Bibliotekforening, Anne Hustad prisen for "årets bibliotek" til Skolebiblioteket på Breivang videregående skole.

Juryen mottok åtte forslag til årets bibliotek 2008 på seks ulike bibliotek. De nominerte var i tillegg til vinneren, Akershus fylkesbiblioteks bokbusser og det nye hovedbiblioteket i Troms.

Tillit til elever

- Skolebiblioteket på Breivang videregående skole er utradisjonelt, nyskapende og spennende. Ved bevisst satsing er skolebibliotekets potensial utviklet som alternativ læringsarena, sosialt rom og timeout-arena, i tillegg til det tradisjonelle biblioteket, skriver juryen i en pressemelding.

Stikkord for biblioteket er penhet og tillit til brukerne: Biblioteket er nemlig alltid åpent når skolen er pen, og tillit har vært en milepæl i skolebibliotekets filosofi.

- Breivang videregående skoles satsing på biblioteket et eksempel til etterfølgelse, og viser hvordan skolebiblioteket kan være et uunnværlig verktøy for elever og lærere, sier juryen.

Rikt med utstyr

I 2006 fikk biblioteket nye lokaler sentralt plassert i hjertet av skolen. Biblioteket har ingen dør, og strekker seg ut i skolens fellesarealer med tidsskrifthyller og sittegrupper. Elevene benytter elektronisk selvbetjent utlån av samlingen, og biblioteket er rikt utstyrt med teknisk utstyr og låner ut både digitale kameraer, DVD-spillere, høytalere, prosjektører og videokameraer til elever.

Biblioteket benytter Internett som en viktig kanal til elevene gjennom "Bibliotekblogg Breivang" og kurs i bibliotekopplæring på nettsiden. I tillegg til en bibliotekar har skolen ansatt en miljøarbeider/bibliotekar med base i biblioteket, som en støttespiller for elever og lærere.

Juryen har bestått av:

Leder av Norsk Bibliotekforening, Anne Hustad, Stortingsrepresentant og hovedstyremedlem i NBF, Lena Jensen, Forfatter og hovedstyremedlem i NBF, Vigdis Hjorth, Bibliotekar og hovedstyremedlem i NBF, Ingeborg Rygh Hjorthen og Espen Ophaug (sekretær)

Tips en venn

Buktafestivalen

Moddi til Bukta

Senjaartisten Moddi er klar for Buktafestivalen. Les mer

Still spørsmål til Paradise-Torbjørn

Fredag stiller Torbjørn Barth til nettmøte. Send inn dine spørsmål nå! Les mer

Årets drakter

TIL-spillerne hadde kickoff på torsdag. Se bildene! Les mer

Kjedekollisjon

En utenlandsk trailer kjørte seg fast og førte til kjedekollisjon på Tverrforbindelsen. Les mer

Måsemord i hagen

Fikk se mye rå natur rett utenfor kjøkkenvinduet i Alfheimvegen. Les mer

USYNLIG finalist

Katrine M. E. Strøm og Nina Mathisen kan vinne 100.000 kroner fra Gullsekken. Les mer

politiets beslag:

12.000 sigaretter og 44 liter brennevin

Latvisk personbil med etterlyst sjåfør stoppet ved Helligskogen. Les mer

Ni personer skadet

Flere barn og voksne involvert i frontkollisjon på E8. Les mer

Eliteserien

Elsker mål – hater rampelyset

Morten Moldskred vil helst snike seg forbi pressekorpset etter kampene. Les mer

Inspirert av Gaza

Kulta har samarbeidet med ungdom i Gaza. Nå kommer resultatet i form av forestillingen ROM. Les mer

TIL

Mourad klar for TIL

George Mourad signerte i dag en ett års avtale med TIL. Les også: Moldskred elsker mål Les mer

Underslo 510.000 kroner

Tromsø-advokat tiltalt for grovt underslag. Les mer

Relaterte artikler

- Uunnværlig verktøy

Alltid åpent og med full tillit til elevene. Dette er Norges beste bibliotek. Les mer

 

Flere amerikanere tviler på klimaendringer

Washington (NTB-Reuters): Stadig flere amerikanere mener at bekymringen for klimaendringer er overdrevet, og tviler på at advarslene om miljøkrise har noe for seg. Les mer

 

Bunn-notering for Venstre

Oslo (NTB): Høyre er fortsatt større enn Fremskrittspartiet, og Venstre noteres på rekordlave 3 prosent i en ny meningsmåling. Les mer

Jordans konge drøfter bosetninger med Biden

Amman (NTB-DPA-AFP): Jordans kong Abdullah fortalte torsdag USAs visepresident Joe Biden at Israels planer om nye hus i de ulovlige bosetningene setter fredsprosessen i fare. Les mer

 

Brekk demper bøndenes forventninger

Oslo (NTB): Landbruksminister Lars Peder Brekk (Sp) ber bøndene dempe forventningene før årets jordbruksoppgjør. Les mer

Politiet tror flere prostituerte er voldtatt

Oslo (NTB): Politiet i Oslo mener at overfallene av tre prostituerte kvinner de siste dagene ikke er enestående, og oppfordrer alle som er blitt utsatt for lignende overgrep, til å melde seg. Les mer

- Statoils nettsted i verdensklasse

Oslo (NTB): Statoil har fått Farmand-prisen som beste nettsted for børsnoterte selskaper. Les mer

- Statoils nettsted i verdensklasse

Oslo (NTB): Statoil har fått Farmand-prisen som beste nettsted for børsnoterte selskaper. Les mer

Fulham-tap i Italia

Torino (NTB): Brede Hangeland og Fulham fikk med seg et viktig bortemål, men tapte 1-3 for Juventus i europaligaens åttedelsfinale torsdag. Les mer

Fredsprisvinner Obama gir bort Nobelpenger

Washington (NTB-DPA): USAs president Barack Obama gjør som han har lovet og gir bort pengene han fikk som del av Nobels fredspris i fjor. Pengene er fordelt til ti ulike veldedige organisasjoner, opplyser Det hvite hus. Les mer

Årets drakter

TIL-spillerne hadde kickoff på torsdag. Se bildene! Les mer

 
Tracker image