Hedret for sine bidrag

Vinnerne av Kulturvernprisen, Kulturprisen og Idrettsprisen yter viktige tjenester for Tromsø.

Publisert: 17.12.2008 kl. 18:48 , Endret: 17.12.2008 kl. 18:50

Ishavskatedralen var ved dårlig fatning. Men Tromsøysund menighet har gjort kirken stolt igjen. Onsdag var det deres tur å heve hodet, da de mottok Kulturvernprisen for arbeidet med å restaurere den stolte kirka.

- Jeg er kry som en hane bare av å være nominert til en slik pris. Å vinne er fantastisk, sier nestleder i menighetsrådet, Jan Magnus Henriksen.

- Dette er vår kirke, den har vært i dårlig stand og det er viktig for oss at den skal være så fin som mulig. I tillegg betyr den veldig mye for byen, og fungerer som et slags kunstverk. Når kirka blir besøkt av rundt 100.000 turister årlig er det vitkig at den ser bra ut, også på nært hold, fortsetter han.

- Mulig å hevde seg

Idrettsprisen gikk til skiduoen Agnetha Johansen Åsheim og Sara Svendsen, ikke bare for den gode innsatsen i konkurranser, men også for arbeidet de gjør og har gjort i skimiljøet i Tromsø.

- De er gode forbilder og ambassadører for byen, sa ordfører Arild Hausberg i begrunnelsen for prisen.

- Hvor vidt vi er ambassadører for byen vet jeg ikke. Men vi har jo bevist at det er mulig å hevde seg i skisporet hvis man bor her, sier Agnetha Johansen Åsheim.

- Det er veldig moro å bli belønnet på denne måten av hjembyen vår. Vi prøver jo å gi så mye som mulig tilbake til det lokale skimiljøet. Det er moro å være en del av det miljøet vi kommer fra og kunne engasjere flere til å drive med ski, sier Sara Svendsen.

- Skaper mye

- Tromsø skaper mye som kulturby. Her er det mange muligheter for de som ønsker å drive med kultur, og det gir mange talenter muligheten til å utvikle seg, sier Ole Giæver.

Filmskaperen mottok Kulturprisen først og fremst for sitt bidrag som filmskaper, men også hans årelange engasjement i revymiljøet. Komiteen begrunnet prisen blant annet med Giævers evne til å inspirere og lære bort, i tillegg til hans evner som filmskaper.

Giæver er nå i gang med å virkeliggjøre sin store drøm: Å lage en helaftens spillefilm.

- Det skal være en roadmovie på sykkel fra Lofoten. Jeg prøver å lage mesteparten av filmene mine med utgangspunkt i Nord-Norge, og da gjør det meg stolt at hjembyen min setter pris på arbeidet mitt, sier han.

Tips en venn

Ny bok utgitt

Tok farvel med flimmer

Ole D. Mjøs fikk hjerteflimmer da han skulle si farvel til Nobelpris-vinner Al Gore. Les mer

Fint høstvær i Tromsø

Nå har tåka snart forsvunnet fra hele Tromsøya. Les mer

Landslaget

Hylles av Drillo

Tom Høgli og det norske forsvaret skrytes opp i skyene av sjefen selv. Les mer

iTromsø mener:

Feilslått jakt på papirtigre

Kravet om å forenkle skjemaveldet er blitt en gjenganger - fordi ingen har gjort noe med det. Si din mening!

Dødssyk gutt fikk snus av UNN-ansatt

Følte seg presset av hjelpepleieren, som møtte gutten privat og hevdet å besitte helbredende evner. Les mer

Tåler ikke 90 minutter

Sigurd Rushfeldt er usikker fra start mot Brann. Les mer

Stoppet fester

Politiet måtte gripe inn overfor høy musikk fra to privatboliger på Tromsøya. Les mer

EM-kvalik Norge - Portugal

Huseklepp er helten!

Ble matchvinner i historisk seier over Portugal. LES OGSÅ: Kampen gikk live her! Les mer

3. divisjon

Nærmer seg gull

Skarp vant 4-1 over TIL 3 i kveld. Les mer

Keisersnitt skal koste

Gynekologer mener det bør innføres egenandel på keisersnitt. SI DIN MENING: Enig med gynekologene? Les mer 12

Mistet lappen

137 km/t i 90-sonen er ikke lurt. Les mer

Eliteserien

Hans Åge til 2011

TILs venstreback Hans Åge Yndestad har forlenget kontrakten med ett år. LES OGSÅ: Strand opereres denne uken Les mer

Sara Svendsen og Agneta Johansen Åsheim Foto: Ann Sissel Jenssen
Ole Giæver Foto: Ann Sissel jenssen
Jan Magnus Henriksen Foto: Lars Åke Andersen

Turister omkom i bussulykke i Marokko

Ceuta (NTB-DPA): Minst åtte mennesker omkom da en buss med portugisiske turister kjørte utfor veien nær grensa mellom Marokko og den spanske enklaven Ceuta onsdag. Les mer

 

Masseflukt fra fengsel i Nigeria

Kano (NTB-AFP): 732 innsatte flyktet da væpnede islamister stormet et fengsel nord i Nigeria onsdag. Les mer

BP: - Ingen enkeltfaktor årsak til Mexico-ulykken

London (NTB-AFP): Det var ingen enkeltfaktor som var årsaken til eksplosjonen på oljeplattformen Deepwater Horizon i Mexico-golfen, men i stedet feil begått av flere parter, ifølge en intern rapport fra BP. Les mer

 

Rød Ungdom anmelder Navarsete for korrupsjon

Oslo (NTB): Rød Ungdom politianmelder statsråd Liv Signe Navarsete (Sp) for å få etterforsket om hun gjorde noe straffbart da hun tok imot et armbånd til over 26.000 kroner fra Aker Yards. Les mer

Fire av ti bryr seg ikke om datasikkerhet

Oslo (NTB): Fire av ti bryr seg i liten grad om datasikkerhet, og de yngste er verst, ifølge en fersk undersøkelse. Les mer

Fire av ti bryr seg ikke om datasikkerhet

Oslo (NTB): Fire av ti bryr seg i liten grad om datasikkerhet, og de yngste er verst, ifølge en fersk undersøkelse. Les mer

Trekker paralleller til Haga-saken

Oslo (NTB): Omdømmeekspert Christian Sinding sammenligner Liv Signe Navarsetes Aker-gave med sakene som for to år siden felte tidligere Sp-leder og oljestatsråd Åslaug Haga. Les mer

Alvorlig skadd i kollisjon mellom tog og lastebil

Dombås (NTB): En lastebilfører ble onsdag alvorlig skadd da kjøretøyet ble truffet av et tog på en planovergang nær Dombås i Oppland. Les mer

Rød Ungdom anmelder Navarsete for korrupsjon

Oslo (NTB): Rød Ungdom politianmelder statsråd Liv Signe Navarsete (Sp) for å få etterforsket om hun gjorde noe straffbart da hun tok imot et armbånd til over 26.000 kroner fra Aker Yards. Les mer

Uerstattelig arkivmateriale kan gå tapt

Oslo (NTB-Svein Kristoffersen): Uerstattelig arkivmateriale kan gå tapt på grunn av dårlig sikring, slår Riksrevisjonen fast i en ny undersøkelse om arkivene i kommunal sektor. Les mer

 

Døgnvill

Send inn dine bilder

Fem vinnere får sitt eget bilde framkalt på lerret. Les mer

 
Tracker image