Hedret for sine bidrag

Vinnerne av Kulturvernprisen, Kulturprisen og Idrettsprisen yter viktige tjenester for Tromsø.

Publisert: 17.12.2008 kl. 18:48 , Endret: 17.12.2008 kl. 18:50

Ishavskatedralen var ved dårlig fatning. Men Tromsøysund menighet har gjort kirken stolt igjen. Onsdag var det deres tur å heve hodet, da de mottok Kulturvernprisen for arbeidet med å restaurere den stolte kirka.

- Jeg er kry som en hane bare av å være nominert til en slik pris. Å vinne er fantastisk, sier nestleder i menighetsrådet, Jan Magnus Henriksen.

- Dette er vår kirke, den har vært i dårlig stand og det er viktig for oss at den skal være så fin som mulig. I tillegg betyr den veldig mye for byen, og fungerer som et slags kunstverk. Når kirka blir besøkt av rundt 100.000 turister årlig er det vitkig at den ser bra ut, også på nært hold, fortsetter han.

- Mulig å hevde seg

Idrettsprisen gikk til skiduoen Agnetha Johansen Åsheim og Sara Svendsen, ikke bare for den gode innsatsen i konkurranser, men også for arbeidet de gjør og har gjort i skimiljøet i Tromsø.

- De er gode forbilder og ambassadører for byen, sa ordfører Arild Hausberg i begrunnelsen for prisen.

- Hvor vidt vi er ambassadører for byen vet jeg ikke. Men vi har jo bevist at det er mulig å hevde seg i skisporet hvis man bor her, sier Agnetha Johansen Åsheim.

- Det er veldig moro å bli belønnet på denne måten av hjembyen vår. Vi prøver jo å gi så mye som mulig tilbake til det lokale skimiljøet. Det er moro å være en del av det miljøet vi kommer fra og kunne engasjere flere til å drive med ski, sier Sara Svendsen.

- Skaper mye

- Tromsø skaper mye som kulturby. Her er det mange muligheter for de som ønsker å drive med kultur, og det gir mange talenter muligheten til å utvikle seg, sier Ole Giæver.

Filmskaperen mottok Kulturprisen først og fremst for sitt bidrag som filmskaper, men også hans årelange engasjement i revymiljøet. Komiteen begrunnet prisen blant annet med Giævers evne til å inspirere og lære bort, i tillegg til hans evner som filmskaper.

Giæver er nå i gang med å virkeliggjøre sin store drøm: Å lage en helaftens spillefilm.

- Det skal være en roadmovie på sykkel fra Lofoten. Jeg prøver å lage mesteparten av filmene mine med utgangspunkt i Nord-Norge, og da gjør det meg stolt at hjembyen min setter pris på arbeidet mitt, sier han.

Vil gjenåpne Tromsø-Luleå

Snart kan du fly direkte til Luleå. Les mer

Truet med å skyte folk i sentrum

Mens skoletoget marsjerte i sentrum, truet mannen med å skyte feststemte mennesker. Vet du noe om saken? - Tips oss på 776 40 600! Les mer

- Rust opp skolene

Klar tale til byens politikere. Les mer

Her endte ferden!

To utførkjøringer på morgenkvisten 17. mai. Les mer

Så varmt blir det i dag

Sjekk værmeldingen for 17. mai. Les mer

Terningkast 5

Imponerende av Cazadores

Cazadores viser guts og kreativitet. Les anmeldelsen og si din mening! 2

Sara Svendsen og Agneta Johansen Åsheim Foto: Ann Sissel Jenssen
Ole Giæver Foto: Ann Sissel jenssen
Jan Magnus Henriksen Foto: Lars Åke Andersen

Moody's nedgraderer spanske banker

Washington (NTB-AFP): 16 spanske banker har fått kredittverdigheten sin nedgradert av ratingbyrået Moody's. Les mer

 

Liverpool får innlede samtaler med Martínez

Liverpool (NTB): Liverpool har fått tillatelse av Wigan til å snakke med Roberto Martínez om å overta managerjobben etter Kenny Dalglish. Les mer

Flere stornasjoner slått ut av ishockey-VM

Helsingfors (NTB): Det var ikke bare Norge som måtte takke for seg i VM-kvartfinalen i ishockey 17. mai. Også Canada, USA og vertsnasjonen Sverige røk ut av mesterskapet torsdag. Les mer

 

Prisen på Facebook-aksjene klar

San Francisco (NTB-Reuters): Facebook går fredag på børs, og aksjene vil kunne handles for 38 dollar per stykk. Les mer

Flere drepte og sårede etter bombeangrep i Irak

Bagdad (NTB-AFP): Minst fem personer mistet livet og minst 24 andre ble såret da en bombe eksploderte i en restaurant i et marked nær Iraks hovedstad Bagdad torsdag, opplyser sikkerhetskilder og helsepersonell. Les mer

OL-fakkelen overbrakt Storbritannia

Aten (NTB-Reuters): Britenes prinsesse Anne tok på vegne av Storbritannia imot fakkelen for de olympiske lekene på en seremoni i Aten torsdag. Les mer

Solskjær kan bli Aston Villa-manager

Kristiansund (NTB): Torsdag dukket det opp rykter om at Ole Gunnar Solskjær kan bli Aston Villa-manager fra flere kanter. Og på kvelden landet et fly med representanter fra den engelske klubben i Kristiansund. Les mer

Mann kritisk skadd i kollisjon i Hordaland

Straume (NTB): En 49 år gammel mann ble torsdag kveld kritisk skadd i en bilkollisjon på Sotra utenfor Bergen. Politiet mistenker at han hadde promille. Les mer

Diskodronning Donna Summer er død

Los Angeles (NTB-Reuters): Diskolegenden Donna Summer døde torsdag 63 år gammel etter å ha tapt kampen mot kreften. Les mer

Ny demokrati størst i Hellas i ny måling

Aten (NTB-Reuters): Det konservative partiet Ny demokrati går forbi venstreradikale Syriza og er nå det største partiet i Hellas, ifølge en ny måling. Les mer

 
Tracker image