Vann, vind, is, ras og rasfare gjør det vanskelig å ferdes på veiene i Troms.
Publisert: 08.03.2010 kl. 07:27 , Endret: 08.03.2010 kl. 11:52
Væromslaget og sterk vind søndag har ført til speilblanke veier over hele fylket. Og en rekke veier i Troms er stengt på grunn av ras eller rasfare.
Mange veier er helt eller delvis stengt på grunn av ras, rasfare, overflatevann eller generelt uvær. E6 over Kvænangsfjellet er stengt på grunn av uvær og det samme er fylkesvei 232 i Kaperdalen på Senja. Av samme grunn er fylkesvei 349 Nikkeby - Hellnes i Skjervøy stengt.
Fylkesvei 58 mellom Skulsfjord og Finnvik på Kvaløya er stengt på grunn av bilberging, mens fylkesvei 51 mellom Skognes og Stordalen på Sjursnes er stengt på grunn av snøras.
Se oversikten over alle stengte veier her!
Politiet advarer
Fergesambandet mellom Stangnes og Sørrollnes har vært innstilt på grunn av uvær, men ble åpnet igjen i 08.00-tiden i dag. Fylkesveien mellom Dale og Alvestad har vært stengt lenge på grunn av snøras. Der tas det en ny vurdering i løpet av formiddagen.
På riksvei 848 mellom Sørvik og Løksebotn har det gått snøras, så også den veien er stengt på mandagsmorgenen.
Politiet i Midtre Hålogaland har i løpet av søndagskvelden og natt til mandag fått en rekke meldinger fra folk om vanskelige kjøreforhold.
Les også: Advarer mot glatte veier
Ekstremt glatt
Bergingsselskapenes vakttelefon har i Tromsø knapt stått stille. Odd-Krokland i Falck Redningstjeneste forteller om ekstremt glatte veier med store vannmengder i kjørefeltene både på fastlandet og Tromsøya.
OBS-varsel fra Vervarslinga for Nord-Norge. Les mer her.
I Tromvik var hele bygda isolert, fra natt til søndag til morgentimene mandag. Men nå er fylkesvei 57 endelig åpnet igjen.
