Norwegian-fly måtte nødlande i Stavanger.
Publisert: 20.03.2010 kl. 19:44 , Endret: 21.03.2010 kl. 12:45
Det ble en svært dramatisk flytur for Bjerkvik-kvinnen Elise Andreassen, som til daglig bor og studerer i Tromsø.
Sammen med samboeren Stian Lande (22) befant hun seg natt til lørdag på en av Norwegians Boeing 737-maskiner på tur fra Oslo til Bergen.
Panikk om bord
Like før landing i Bergen oppsto problemene.
- Vi skulle allerede ha landet da flyet brått bikket over på siden og begynte å riste. Det er da panikken oppstår, passasjerene begynner å rope og skrike. Enkelte tok til tårene og folk var tydelig redde, forteller hun.
De kabinansatte skal også ha vært tydelig nervøs, og gikk ifølge Andreassen rundt og kikket ut av vinduene og mot vingene.
Fryktet for livet
Først forholdte Andreassen seg helt rolig.
- Men så begynner man å tenke på hvordan det kan gå. Jeg kom på å skrive en melding til mamma. Mens jeg skrev den ble det emosjonelt.
- Jeg skrev at jeg elsket henne, og at jeg var redd. Der og da fryktet jeg for livet, sier hun.
Moren lå imidlertid og sov, og Andreassen kunne ringe henne opp ved landing i Stavanger og fortelle at det heldigvis gikk bra.
Kabel røk
Hun anslår at det tok ti minutter før kapteinen kom med en oppdatering på tingenes tilstand.
- I luften sa han bare at det var unormale vibrasjoner i flyet som han ikke likte. Ved landing fikk vi opplyst at det var feil med styringsmekanismen.
Ristingen i flyet vedvarte hele veien sørover mot Stavanger og Sola flyplass, men bedre værforhold gjorde gradvis at den ble mindre intens. Det ble likevel foretatt en såkalt kontrollert nødlanding cirka klokken 01.15, hvor passasjerene måtte legge armene bak knærne og legge hodet i fanget.
Feilen som førte til landingen skyldtes at én av fire kabler til styreflatene på vingene hadde røket.
- Dette kan gjøre flyet litt vanskeligere å manøvrere i dårlig vær. Derfor valgte vi å gå til Stavanger i stedet for Bergen, sier kommunikasjonsdirektør Anne-Sissel Skånevik i Norwegian til Aftenbladet.
Flyet står nå på bakken i Stavanger og skal undersøkes nærmere.
Ingen flyskrekk
Til tross for få lørdagsfly fra Stavanger til Bergen, kom Elise Andreassen og samboeren seg med et fly lørdag formiddag, etter en natt på hotell.
Hun forteller at hun aldri har hatt flyskrekk.
- Og ikke har jeg fått det heller. På flyet fra Stavanger til Bergen sov jeg hele turen og jeg setter meg gjerne på et fly igjen, sier Andreassen.
