Starter sykkelutleie

SYKKELUTLEIE: Fra fredag av blir det mulig for turister og andre interesserte og leie seg sykkel i Tromsø. Foto: Ann Sissel Jenssen
Fra fredag av kan turister og andre som ønsker, leie seg bysykkel i Tromsø.

KINE HANSSEN

Publisert: 16.06.2010 kl. 02:00

Mens det i andre norske byer og ellers rundt omkring i verden lenge har vært mulig å leie seg sykkel, har dette vært et manglende tilbud i Tromsø. Det har de to kameratene i nyoppstartede North Path nå gjort noe med.

Sammen med daglig leder i selskapet, Torgrim Sollid, skal turgeneral Arthur Arnesen fra og med førstkommende fredag ha utleiesykler klar til de som måtte ønske å ta seg rundt i byen på to hjul.

- Vi har inngått en samarbeidsavtale med MX Sport som vil levere sykler til oss, og samtidig sørge for at de til enhver tid er i tipp topp stand, forklarer Arthur Arnesen til iTromsø.

Mulighet for vintersykling

Han ser for seg at dette først og fremst er et tilbud som turister kommer til å benytte seg av. Dermed regner han også med at dette kommer til å bli et tidsbegrenset prosjekt.

- I første omgang vil vi ha dette tilbudet til midten av september, men dersom det er interesse for det, er det ingen problem for oss å få lagt piggdekk på syklene slik at de også går an å bruke utover vinteren, forsikrer Arnesen.

Til sammen vil North Path komme til å ha rundt ti sykler tilgjengelig for utleie, først og fremst såkalte hybridsykler, men også et lite antall terrengsykler.

Rent praktisk kommer ordningen til å fungere slik at de som ønsker å leie seg sykkel enten kan komme innom i Storgata 32 eller reservere sykkel på selskapets nettsider, som de ifølge Arnesen nå arbeider med å få ferdigstilt.

Prisen for leie er foreløpig ikke helt bestemt, men Arnesen regner med det vil koste rundt 200 kroner for inntil fire timer og 400 kroner for ett døgns leie, noe som i begge tilfeller inkluderer lån av hjelm, lås og skjermer.

Tilbyr turguiding

Etter hvert satser de to kompisene også på å utvide virksomheten sin.

- Tanken vår med å starte opp North Path er at vi skal være et selskap som skal guide og sy sammen turer i skog og mark, for eksempel fisketurer i fjellet, sier han.

Arnesen som i tillegg til dette prosjektet også er daglig leder i Klikk! Studio, hvor han blant annet stiller ut sine egne bilder, avslører at han også kommer til å bruke sine fotokunnskaper i dette nye turprosjektet.

- Jeg kommer til å ta bilder på disse turene, ikke bare til meg selv, men også til turistene, slik at de som har deltatt på turene kan få meg seg minner hjem, forklarer Arnesen.

– Pressehistorisk forside

NRK-profil Per Kristian Olsen mener det er historisk at en norskspråklig avis slår om til samisk på forsiden. Les mer

Godt fornøyd med treningsleiren

Agnar Christensen mener det legges for stor vekt på treningskampene vinterstid. Les mer

Kjørte på rødt lys

To biler kolliderte ved Polaria. Les mer

Dømt for sex med stedatter

40-år gammel mann må sone fem år i fengsel. Les mer

Iskalde Tromsø:

Starttrøbbel i kulda

Rekordmange har ringt bilbergere for å få start på bilen. Les mer

Driv stenger dørene

For kaldt til å ha gjester. Les mer

Fargerik feiring av samefolkets dag

Hundrevis av barn og voksne deltok i feiringen av samefolkets dag på rådhuset i ettermiddag. Les mer

Melodi Grand Prix

Over og ut for Lisa

Selv om Lisa Stokke ikke kvalifiserte seg direkte til MGP-finalen i Spektrum var ikke drømmen helt død. Nå er den det!

Hele Tromsø fryser

Opp til 31 effektive minusgrader mandag. Ta bilde som illustrerer vinterkulda og mail til oss. Se hvordan frostrøyken siger inn Tromsøysundet. 8

Lysbue utløste brannalarm

Brannvesenet rykket ut til Nokas i Bankgata. Les mer

Ny hurtigbåt-kollaps

Motortrøbbel på MS "Sollifjell" endte med passasjerer som først kom til Tromsø klokken 04.30, i taxi. Les mer 7

"Vad gør vi nu, lille du"

Kim Larsen vet i hvert fall at han kommer til Tromsø i løpet av våren. Les mer

Elleve døde i trafikkulykke i Canada

Montreal (NTB-AFP): Elleve mennesker mistet livet i en kollisjon mellom en minibuss og en lastebil i Canada mandag. Les mer

 

Rettspsykiater mener Breivik ikke framsto psykotisk

Oslo (NTB): Terrorsiktede Anders Behring Breivik er langt fra paranoid schizofren, mener den mangeårige rettspsykiateren Henning Værøy. Les mer

30-åring i fengsel for seksuelt forhold til 14-åring

Oslo (NTB): En 30 år gammel mann fra Oslo er dømt til åtte måneders fengsel for å ha hatt et seksuelt forhold til en 14 år gammel jente. Les mer

 

Oslo-kvinne svindlet Nav for 1,1 millioner

Oslo (NTB): En 37 år gammel kvinne fra Oslo er dømt til fengsel i ti måneder for å ha svindlet Nav for over 1,1 millioner kroner. Les mer

Færre dropper ut av videregående skole

Stavanger (NTB): Antall elever som valgte å droppe ut av skolen etter første år på videregående, falt med 750 i fjor høst sammenlignet med høsten 2010. Les mer

To av tre kjenner trygdesvindlere

Oslo (NTB): To av tre nordmenn sier de kjenner noen som har misbrukt ulike trygdeytelser. Likevel ser mange mindre alvorlig på juks med konkrete ytelser som for eksempel sykmeldingen. Les mer

Assads kone forsvarer undertrykkingen

London (NTB-AFP): Den britiskfødte kona til Syrias president har for første gang siden opprøret begynte for snart et år siden, snakket ut til forsvar for sin mann. Les mer

Konfrontasjon med streikende politi i Brasil

Salvador de Bahia (NTB-AFP): Streikende politifolk som har okkupert delstatsbygningen i den brasilianske byen Salvador nekter å overgi seg til militære og føderalt politi som har omringet dem. Les mer

NTNU kåret til Nordens beste universitet

Trondheim (NTB): NTNU i Trondheim er kåret til Nordens beste universitet av spanske Webometrics. Les mer

– Pressehistorisk forside

NRK-profil Per Kristian Olsen mener det er historisk at en norskspråklig avis slår om til samisk på forsiden. Les mer

 
Tracker image