Refser basketforbundet

Storms Ørjan Hansen er kritisk til ledelsen i basketforbundet. Han kritiserer dem for å ikke gjøre det som er best for sporten.

Publisert: 10.08.2004 kl. 23:14 , Endret: 10.08.2004 kl. 23:55

For fem uker siden sendte Storm inn en søknad til Norges Basketballforbund (NBBF), der de ber om parallell spilletillatelse for spillerne i klubben.

– Dette gjorde vi for at spillerne som får lite spilletid i Storm skal få muligheten til å få utvikle seg gjennom spill for Varden i 1. divisjon, sier daglig leder i Storm, Ørjan Hansen.

Klubben fikk avslag.

Gir seg ikke

Men Storm er ikke villig til å gi seg, og i går ble en anke sendt inn.

– Jeg håper og tror de ser alvoret i denne situasjon. Jeg stiller faktisk spørsmål ved om de i det hele tatt forstår hvor alvorlig dette er. Og da både for oss, andre klubber og sporten, sier Hansen.

– Vi gjør ikke dette for å vinne 1. divisjon. Men med en slik regel vil de mindre byene få like gode rammevilkår som i Oslo og Bergen til å bygge opp spillerne og rekrutteringen.

I ytterste konsekvens kan følgene bli dramatiske her i byen.

– Det kan bety at vi skal konkurrere med bare åtte-ni spillere i stallen, fordi flere av spillerne foretrekker mest mulig spilletid og dermed går til Varden. Eller at Varden ikke kan stille lag siden vi ikke kan hjelpe dem med spillere, sier Hansen.

– Så det kan ikke være vanskelig å forstå at vi er veldig skuffet over den beslutningen som ble fattet i forbundet. De bør jo være klar over at dette kun vil gagne sporten, legger han til.

Rart og merkelig

NBBF begrunner avslaget med at saken var oppe på basketballtinget i vår, og at det da ble nedstemt.

– Forslaget ble nedstemt med knappes mulig margin. Det skjedde fordi et par klubber uteble og et par ikke klarte å komme seg opp om morgen. Dette var nemlig første saken søndag, forklarer Hansen.

– Det er meget uheldig at unge spillere fra steder som Kongsberg, Tromsø, Harstad og Kristiansand skal bli straffet, legger han til.

Fotball har som kjent en regel som sier at de spillerne som ikke startet på 1. laget, kan spille for 2. laget.

Optimist

Det gjør avslaget enda mindre forståelig for Storm-lederen.

– Fotballen er jo enda mer utbredd, og de forstår at en slik regel er en fordel for idretten. Da blir det rart og merkelig at ikke NBBF nå kan gi en dispensasjon og så få en endring på Tinget neste år, sier Hansen.

– Slik jeg ser det, skjuler de seg bak argument med Tinget.

– Jeg er evig optimist og håper de nå tar til fornuft. At NBBF vedtar en beslutning som kan fremme basketsporten og ikke legge begrensninger.

Leder i NBBF, Per Burud, var ikke tilgjengelig for kommentar i går kveld.

nils.saetre@bladet-tromso.no

Tips en venn

Bombarderte badstu med urin

Urin-hærverk på Alfheim

Tok fuktig hevn etter å ha blitt bortvist fra bassenget i Alfheim svømmehall. Les mer 2

Røykutvikling på universitetet

Sprengt lysarmatur førte til storutrykning Les mer

Helt etter strafferedning

Guro D. Pettersen sto frem og reddet poeng for Fløya. Les mer

Uforkjøring på berg

Av veien i 90-sone

Kvinnelig sjåfør uskadd fra hendelsen. Les mer

Samlet hestekreftene

Nordens største motormagasin tok temperaturen på bilmiljøet i Tromsø. Se bildeserie! Les mer

Den satt, Sokki!

Målhelt med fem fulltreffere da Skarp utklasset Skjervøy. Nå lukter det opprykk av Skarp. Les mer

Bruken av veisalt skal ned

Sterke røster vil ha ned bruken av veisalt på norske veier av hensyn til både miljø og trafikanter. Les mer 4

Idrettstopp dømt for skattefusk

Slipper å sone

Idrettskjendisen fra Tromsø ble dømt for unnlatelse av å oppgi inntekter fra pyramidespill, men kom unna med betinget fengsel og kjempebot. Les mer

- Blir gjerne i Italia

Tore Reginiussen utelukker ikke langvarig Lecce-opphold, og håper mer spilletid skal gi landslagscomeback. Les mer

Fikk slått ut tenner

Slåsskamp i Tromsø i natt. Les mer

Fredagsfyll på byen

Flere måtte tas hånd om av politiet. Les mer

ANKER: Ørjan Hansen søkte om parallell spilletillatelse, fikk nei fra forbundet, og skrev en anke. Den ble sendt i går. Foto: Nils-Jarle Sætre

Den satt, Sokki!

Målhelt med fem fulltreffere da Skarp utklasset Skjervøy. Nå lukter det opprykk av Skarp. Les mer

 

Tapte mot "verdens beste"

For Fløyas guttelag meksikanske Chivas litt for gode. Men det var spenning lenge i kvartfinalen i Dana cup. Les mer 3

Drage på G-18 landslaget

Skal spille dobbeltlandskamp mot Danmark. Les mer

 

TIL 2 tapte i Valdres

Fire marerittminutter med tre baklengs ødela for TIL 2. Les også: Raul og Tore Reginiussen blir klubbkamerater? Les også: Nystrøm signerte for TIL Les mer

Felt av sykdom

Sykdom på siste etappe ødela for en topp 50 plassering for Andreas Setting og Erik Steene på åttedagersrittet Transalp. Les mer

Ferdig som TIL-spiller

Jade North er i Kina og forhandler med kinesisk klubb. Les mer

Snytt for drømmescoring

Mo's herlige brassescoring ble feilaktig annulert for offside. Det endte med 0-0 og poengdeling mellom TIL og Lillestrøm på Alfheim. Vi fulgte kampen live her Les mer

Vant for for femte gang

Espen Amundsen overlegen i spurten, i lørdagens sykkelritt under Tour de Andørja. Les mer

Isberget - et sørgelig skue!

Søndag kom plutselig motgangen til Alfheim. Årets første tap ble et faktum. Men det som skjedde på tribunen var om mulig enda tristere. SI DIN MENING: Er kritikken mot Isberget fortjent? I Les sportsleder Nils-Jarle Sætres dom over Isberget! 25

Sultne på førsteplassen

De ansatte ved Rica Ishavshotel var sprekest i landet til å sykle til jobben. Les mer

 
Tracker image