Dette er godbitene du må få med deg på tv denne julen

Tour de Ski, Hoppuka, Boxing Day og sjakk-VM. Alt ligger til rette for en strålende jul.

Magnus Carlsen deltar i VM i lyn- og hurtigsjakk, Heidi Weng i Tour de Ski, og Andreas Stjernen skal prøve å vinne Hoppuka.   Foto: NTB scanpix

andreidretter

For mange betyr julen litt mer tid hjemme, og da er det perfekt at tv-julen er proppfull av spennende sportsarrangement. Det starter allerede 2. juledag med Boxing Day i England, og VM i hurtig- og lynsjakk i Saudi Arabia.

Etter hvert melder også vinteridrettene seg på igjen, og i dagene rundt nyttår starter både Hoppuka og Tour de Ski.

Her får du oversikt over arrangementene som har størst interesse for nordmenn i romjula.

26. desember:

En stor dag for to idretter med stor interesse i Norge. Boxing Day er en sterk tradisjon i britisk fotball, og de første kampene i julerunden spilles 26. desember. Merk at bare tre kamper går direkte, mens de andre blir sendt i reprise senere på kvelden. I tillegg skal Magnus Carlsen kjempe om VM-tittelen.

Her er oversikten over dagens kamper i England:

Klokken 13.30:

Tottenham - Southampton (TV 2 Sport Premium)

Kommentator: Endre Olav Osnes

Klokken 16.00:

Manchester United - Burnley (TV 2 Sport Premium)

Kommentator: Espen Ween

I reprise:

Watford - Leicester (TV 2 Sport Premium i reprise klokken 21)

Chelsea - Brighton (TV 2 Sport Premium 2 i reprise klokken 18.15)

West Bromwich - Everton (TV 2 Sport Premium 3 i reprise klokken 18.15)

Bournemouth - West Ham (TV 2 Sport Premium 2 i reprise klokken 20.05)

Huddersfield - Stoke (TV 2 Sport Premium 3 i reprise klokken 20.05)

Klokken 18.30:

Liverpool - Swansea (TV 2 Sport Premium)

Kommentator: Kasper Wikestad

Coutinho og Liverpool skal i aksjon 2. juledag.   Foto: NTB scanpix

I tillegg starter VM i hurtig- og lynsjakk 2. juledag.

VM i hurtigsjakk

Klokken 12.45 fra Riyadh, Saudi-Arabia

På tv: NRK1

Kommentatorer: Line Andersen, Torstein Bae og Heidi Røneid

Hvem: Magnus Carlsen, Johan-Sebastian Christiansen

Magnus Carlsen har mulighet til å ta tilbake verdensmestertitlene i hurtig- og lynsjakk.  Foto: NTB scanpix

27. desember:

Newcastle - Manchester City

Klokken 20.45 fra Newcastle, England

På tv: TV 2 Sport Premium

Kommentatorer: Espen Ween

VM i hurtigsjakk

Klokken 12.45 fra Riyadh, Saudi-Arabia

På tv: NRK1

Kommentatorer: Line Andersen, Torstein Bae og Heidi Røneid

Hvem: Magnus Carlsen og Johan-Sebastian Christiansen

28. desember:

Endelig er vintersporten tilbake på TV, etter et par dager med fotballdominans. Men også i dag spilles det en kamp i Premier League.

Storslalåm kvinner 1. omgang:

Klokken 10.20 i Lienz, Østerrike.

På tv: NRK1

Kommentatorer: Ole Kristian Stoltenberg og Bjarne Solbakken

Hvem: Ragnhild Mowinckel, Nina Løseth, Mina Fürst Holtmann Kristin Anna Lysdahl, Kristine Haugen, Maren Skjøld

Andre omgang går på NRK2 klokken 13.25

Utfor, menn:

Klokken 11.40 i Bormio, Italia.

På tv: NRK1

Kommentatorer: Thomas Lerdahl og Kjetil André Aamodt

Hvem: Aksel Lund Svindal, Kjetil Jansrud, Aleksander Aamodt Kilde

VM i hurtigsjakk

Klokken 12.55 i Riyadh, Saudi-Arabia

På tv: NRK 1

Kommentatorer: Line Andersen, Torstein Bae og Heidi Røneid

Hvem: Magnus Carlsen, Johan-Sebastian Christiansen

Ishockey Get-ligaen klokken 18.30

Stavanger Oilers - Kongsvinger (TV 2 Sumo)

Lørenskog - Manglerud Star (TV 2 Sumo)

Stjernen Hockey - Sparta Sarpsborg (TV 2 Sumo)

Vålerenga - Frisk/Asker (TV 2 Sumo)

Marcus Søberg og Oilers spiller mot Kongsvinger i romjula  Foto: NTB scanpix

Crystal Palace - Arsenal

Klokken 21.00 fra London, England

På tv: TV 2 Sport Premium

Kommentatorer: Kasper Wikestad

29. desember

Slalåm, 1. omgang kvinner

Klokken 10.25 fra Lienz, Østerrike

På tv: NRK1

Kommentatorer: Ole Kristian Stoltenberg og Bjarne Solbakken

Hvem: Nina Løseth, Mina Fürst Holtmann, Kristin Anna Lysdahl, Kristine Haugen, Maren Skjøld

Andre omgang går på NRK2 klokken 13.25

Kombinasjon utfor, menn

Klokken 11.25 fra Bormio, Italia

På tv: NRK1

Kommentatorer: Thomas Lerdahl og Kjetil André Aamodt

Hvem: Aksel Lund Svindal, Kjetil Jansrud, Aleksander Aamodt Kilde, Sebastian Johan Foss Solevåg

VM i hurtigsjakk

Klokken 12.45 i Riyadh, Saudi-Arabia

På tv: NRK 1

Kommentatorer: Line Andersen, Torstein Bae og Heidi Røneid

Hvem: Magnus Carlsen, Johan-Sebastian Christiansen

Kombinasjon slalåm, menn

Klokken 14.55 fra Bormio, Italia

På tv: NRK2

Kommentatorer: Thomas Lerdahl og Kjetil André Aamodt

Hvem: Aksel Lund Svindal, Kjetil Jansrud, Aleksander Aamodt Kilde, Sebastian Johan Foss Solevåg

Hoppuka, kvalifisering, menn

Klokken 16.30 fra Oberstdorf, Tyskland

På tv: NRK2

Kommentatorer: Christian Nilssen og Johan Remen Evensen.

Hvem: Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Halvor Egner Granerud, Andreas Stjernen, Robert Johansson.

Anders Fannemel vant hopprennet i Engelberg før jul. Nå jakter han på hoppuketittelen.   Foto: NTB Scanpix

Håndball, NM-finale for kvinner

Klokken 16.30 i Oslo Spektrum

På tv: TV 2

Hvem: Vipers - Stabæk håndball

Håndball, NM-finale for herrer

Klokken 18.45 fra Oslo Spektrum

På tv: TV 2 Sportskanalen

Hvem: Bodø - Drammen

Kristian Kjelling og Drammen møter Bodø HK i cupfinalen.   Foto: NTB scanpix

30. desember

Langrenn, Tour de ski, sprint, fri teknikk, prolog

Klokken 10.00 fra Lenzerheide, Sveits

På tv: TV 2 fra 10.00–12.00

Kommentatorer: Marius Skjælbek og Odd-Bjørn Hjelmeset.

Hvem: På kvinnesiden: Mari Eide, Maiken Caspersen Falla, Thea Krokan Murud, Anne Kjersti Kalvå , Kathrine Harsem, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Silje Øyre Slind, Heidi Weng, Tiril Udnæs Weng, Ingvild Flugstad Østberg.

På herresiden: Niklas Dyrhaug, Hans Christer Holund, Emil Iversen, Finn Hågen Krogh, Sjur Røthe, Sindre Bjørnestad Skar, Martin Johnsrud Sundby, Didrik Tønseth.

Finalene går 12.30–15.00.

VM i lynsjakk

Klokken 12.45 i Riyadh, Saudi-Arabia

På tv: NRK 1 fram til klokken 16, så NRK 2

Kommentatorer: Line Andersen, Torstein Bae og Heidi Røneid

Hvem: Magnus Carlsen, Johan-Sebastian Christiansen

Ishockey Get-ligaen

Klokken 15.00:

Kongsvinger - Stavanger Oilers (TV 2 Sumo)

Klokken 16.00:

Frisk/Asker - Vålerenga (TV 2 Sumo)

Lillehammer IK - Storhamar (TV 2 Sumo)

Manglerud Star - Lørenskog (TV 2 Sumo)

Sparta Sarpsborg - Stjernen Hockey (TV 2 Sumo)

Fotball, Liverpool - Leicester

Klokken 16.00 i Liverpool, England

På tv: TV 2 sport premium

Kommentator: Endre Olav Osnes

Hoppuka, åpningsrennet

Klokken 16.30 fra Oberstdorf, Tyskland

På tv: NRK1

Kommentatorer: Christian Nilssen og Johan Remen Evensen.

Hvem: Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Halvor Egner Granerud, Andreas Stjernen, Robert Johansson

Fotball, Manchester United - Southampton

Klokken 18.30 i Manchester

På tv: TV2 sport premium

Kommentatorer: Kasper Wikestad

31. desember

Langrenn, Tour de ski, 15 kilometer klassisk, menn

Klokken 10.30 fra Lenzerheide, Sveits

På tv: TV 2 klokken 10.00.

Kommentatorer: Marius Skjælbek og Odd-Bjørn Hjelmeset.

Hvem: Niklas Dyrhaug, Hans Christer Holund, Emil Iversen, Finn Hågen Krogh, Sjur Røthe, Sindre Bjørnestad Skar, Martin Johnsrud Sundby, Didrik Tønseth.

Langrenn, Tour de ski, 10 kilometer klassisk, kvinner

Klokken 15.00 fra Lenzerheide, Sveits

På tv: TV 2 klokken 14.45.

Kommentatorer: Marius Skjælbek og Odd-Bjørn Hjelmeset.

Hvem: Mari Eide, Maiken Caspersen Falla, Thea Krokan Murud, Anne Kjersti Kalvå , Kathrine Harsem, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Silje Øyre Slind, Heidi Weng, Tiril Udnæs Weng, Ingvild Flugstad Østberg.

Fotball, Crystal Palace - Manchester City

Klokken 13.00 i London

På tv: TV2 sport premium

Kommentatorer: Kasper Wikestad

Hoppuka, kvalifisering

Klokken 14.00, Garmisch-Partenkirchen, Tyskland

På tv: NRK1

Kommentatorer: Christian Nilssen og Johan Remen Evensen

Hvem: Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Halvor Egner Granerud, Andreas Stjernen, Robert Johansson

Fotball, West Bromwich - Arsenal

Klokken 15.15 i London, England

På tv: TV 2 Sport Premium

Kommentatorer: Endre Olav Osnes

1. januar

Langrenn, Tour de ski, 10 kilometer jaktstart, fri teknikk, kvinner

Klokken 11.00 fra Lenzerheide, Sveits

På tv: TV 2 klokken 10.30.

Kommentatorer: Marius Skjælbek og Odd-Bjørn Hjelmeset.

Hvem: Mari Eide, Maiken Caspersen Falla, Thea Krokan Murud, Anne Kjersti Kalvå , Kathrine Harsem, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Silje Øyre Slind, Heidi Weng, Tiril Udnæs Weng, Ingvild Flugstad Østberg.

Flere av de store kanonene på kvinnesiden har meldt frafall, men Heidi Weng skal gå Tour de ski.  Foto: NTB Scanpix

Langrenn, Tour de ski, 15 kilometer jaktstart, fri teknikk, menn

Klokken 13.00 fra Lenzerheide, Sveits

På tv: TV 2 klokken 12.25.

Kommentatorer: Marius Skjælbek og Odd-Bjørn Hjelmeset.

Hvem: Niklas Dyrhaug, Hans Christer Holund, Emil Iversen, Finn Hågen Krogh, Sjur Røthe, Sindre Bjørnestad Skar, Martin Johnsrud Sundby, Didrik Tønseth.

Fotball, Brighton - Bournemouth

Klokken 13.30 i Brighton, England

På tv: TV 2 sport premium

Hoppuka, nyttårshopprennet

Klokken 14.00 i Garmisch-Partenkirchen, Tyskland

På tv: NRK1

Kommentatorer: Christian Nilssen og Johan Remen Evensen

Hvem: Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Halvor Egner Granerud, Andreas Stjernen, Robert Johansson

Alpint: Parallellslalåm

Klokken 16.00 fra Holmenkollen

På tv: NRK1

Kommentatorer: Thomas Lerdahl og Kjetil André Aamodt

Fotball, Burnley - Liverpool

Klokken 16.00 i Burnley, England

På tv: TV 2 sport premium

Kommentator: Espen Ween

Fotball, Everton - Manchester United

Klokken 18.30 i Liverpool, England

På tv: TV 2 sport premium

Kommentator: Kasper Wikestad

2. januar

Fotball, Swansea - Tottenham

Klokken 20.45

På tv: TV2 Sport premium

Kommentator: Simen Stamsø Møller

3. januar:

Langrenn, Tour de ski, klassisk sprint

Klokken 12.25 fra Oberstdorf, Tyskland

På tv: NRK1 til klokken 12.55, så NRK2

Kommentatorer: Jann Post og Torgeir Bjørn

Hvem: På kvinnesiden: Mari Eide, Maiken Caspersen Falla, Thea Krokan Murud, Anne Kjersti Kalvå , Kathrine Harsem, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Silje Øyre Slind, Heidi Weng, Tiril Udnæs Weng, Ingvild Flugstad Østberg.

På herresiden: Niklas Dyrhaug, Hans Christer Holund, Emil Iversen, Finn Hågen Krogh, Sjur Røthe, Sindre Bjørnestad Skar, Martin Johnsrud Sundby, Didrik Tønseth.

Finalene går klokken 14.50 på NRK1

Alle disse gullguttene skal til Tour de Ski. Fra venstre Martin Johnrud Sundby, Didrik Tønseth, Niklas Dyrhaug og Finn Hågen Krog.  Foto: NTB scanpix

Alpint, Slalåm, 1. omgang

Klokken 12.55 fra Zagreb, Kroatia

På tv: NRK1

Kommentatorer: Thomas Lerdahl og Lars Elton Myhre

Andre omgang går klokken 16.35 på NRK1

Hoppuka, kvalifisering

Klokken 14.00 fra Innsbruck, Østerrike

På tv: NRK1 til klokken 14.30, så NRK2

Kommentatorer: Christian Nilssen og Johan Remen Evensen

Hvem: Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Halvor Egner Granerud, Andreas Stjernen, Robert Johansson

Fotball, Arsenal - Chelsea

Klokken 20.45 i London, England

På tv: TV 2 sport premium

Kommentatorer: Øyvind Alsaker

4. januar:

Tour de ski, 10 kilometer fri teknikk, kvinner

Klokken 10.15 fra Oberstdorf, Tyskland

På tv: NRK1

Kommentatorer: Jann Post og Torgeir Bjørn

Hvem: Mari Eide, Maiken Caspersen Falla, Thea Krokan Murud, Anne Kjersti Kalvå , Kathrine Harsem, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Silje Øyre Slind, Heidi Weng, Tiril Udnæs Weng, Ingvild Flugstad Østberg.

Tour de ski, 15 kilometer fri teknikk, herrer

Klokken 11.15 i Oberstdorf, Tyskland

På tv: NRK1

Kommentatorer: Jann Post og Torgeir Bjørn

Hvem: Niklas Dyrhaug, Hans Christer Holund, Emil Iversen, Finn Hågen Krogh, Sjur Røthe, Sindre Bjørnestad Skar, Martin Johnsrud Sundby, Didrik Tønseth.

Skiskyting, sprint, kvinner

Klokken 12.25 fra Oberhof, Tyskland

På tv: NRK1

Kommentatorer: Andreas Staburn Smith og Ola Lunde

Hvem: Tiril Kampenhaug Eckhoff, Fossum IF, Hilde Fenne, Voss Skiskytterlag, Emilie Kalkenberg, Skonseng IL, Marte Olsbu, Froland IL, Synnøve Solemdal, Tingvoll IL, Ingrid Landmark Tandrevold, Fossum IF

Tiril Eckhoff får fri i jula, men er i gang med de siste OL-forberedelsene etter nyttår.   Foto: NTB scanpix

Alpint, slalåm, 1 omgang, menn

Klokken 12.40 fra Zagreb, Kroatia

På tv: NRK2

Kommentatorer: Thomas Lerdahl og Lars Elton Myhre

Andre omgang starter klokken 16.30 og går på NRK1

Hoppuka, 3. renn

Klokken 14.00 fra Innbruck, Østerrike

På tv: NRK1

Kommentator: Christian Nilssen og Johan Remen Evensen

Hvem: Daniel Andre Tande, Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Halvor Egner Granerud, Andreas Stjernen, Robert Johansson

Fotball, Tottenham - West Ham

Klokken 20.30 fra London, England

På tv: TV 2 Sport premium

Dersom du har tatt deg en virkelig lang juleferie starter EM på skøyter 5. januar.

Vi ønsker engasjerende debatter på itromso.no. Du er velkommen til å kommentere sakene på våre sider, men vi ber deg først lese våre retningslinjer for innlegg:

×

RETNINGSLINJER FOR INNLEGG

iTromsø gjør oppmerksom på at du er juridisk ansvarlig for dine kommentarer. Dette personlige ansvaret gjelder enten du velger å kommentere i kommentarfeltene på våre nettsider eller du skriver innlegg på våre Facebook-sider.

iTromsø ønsker en åpen, saklig og engasjerende debatt. Vi oppfordrer alle til å være saklige, vise respekt for andres meninger og å holde seg til saken. Vi fjerner fortløpende innlegg som er rasistiske, sjikanøse eller på annen måte strider mot etikk eller lovverk. Du kan varsle oss her dersom du ser innlegg du mener bryter med god debattskikk.

Alle som vil delta i debatten hos oss må skrive under eget navn. Vi forbeholder oss retten til å utestenge brukere som begår grove eller gjentatte brudd på våre retningslinjer.

andreidretter