– Det er store endringer på gang, sier statsmeteorolog Ine-Therese Pedersen ved Meteorologisk institutt til NTB.
Hun opplyser at et kraftig lavtrykk er på vei innover mot Nord-Norge og at meteorologene har skrevet ut OBS-varsel. Fra torsdag av kommer det mye nedbør i de lavere områdene i nord.
– Det er et problem siden det nå er stabilt og minusgrader. Dermed kan det bli såpeglatt på bakken, sier meteorologen.
Regn i Vest
Langs kysten av Vestlandet ventes det også mye nedbør og en del vind.
– Det blir skyet og regn på Vestlandet fra torsdag av og gjennom hele helgen. Men det blir en gradvis bedring og kanskje best på søndagen. Fredagen blir også ganske fin i Rogaland og Agder, sier meteorologen.
Vestlandskysten rammes av sørvestlig pålandsvind, og der er det ventet mellom 6 og 10 grader de neste dagene.
– Det blir litt vind ved Stad og i Møre, og litt i Sogn og Fjordane. Resten av Vestlandet får stort sett rolige vindforhold.
Østlandet skjermes
Siden vinden og regnet kommer inn fra sørvest, skjermes Østlandet i stor grad av fjellene.
– På Østlandet har man en fin helg i vente. Det er bare å nyte det. Det blir stort sett pent vær hele helgen, sier meteorologen.
Temperaturen på Østlandet vil svinge mellom minusgrader på natten og plussgrader på dagen.
– Man får klarvær og kan få opp mot 5 plussgrader på dagen når solen varmer opp. På natten vil temperaturen synke til rundt 3 minus.
– Kjør forsiktig i nord
Det er Troms og Finnmark som rammes hardest av uværet i nord, men også Nordland får sterk vind og mye nedbør. Torsdag blir den verste dagen.
– Folk bør kjøre forsiktig. Det er kommet snø flere steder, og nå kommer det en overgang til slaps og regn. I høyden vil det fortsatt komme snø og man får vanskelige kjøreforhold der også, med snøfokk og dårlig sikt, sier Pedersen.
Ifølge OBS-varselet for kyst- og fjordstrøkene i Finnmark er det «stor fare for innstillinger av flyavganger, båter og annen transport» torsdag. I tillegg opplyses det om at broer kan bli stengt og at takstein og takplater kan blåse av hus og bygninger.
Meteorologen oppfordrer folk til å ta vanlige forholdsregler og binde fast løse gjenstander.
– I Nordland får man sterk kuling og i Nord-Troms liten storm. I Finnmark får man sørlig sterk kuling, men der kan den også komme opp i liten storm, sier meteorologen.
Det ventes plussgrader langs mesteparten av kysten i Nord-Norge.
(©NTB)