Økte kostnader på kommunale utbyggingsprosjekter er tema for pressemøtet Tromsø kommune har kalt inn til onsdag klokken 11.30.
Kommunikasjonsrådgiver Eirik Linaker Berglund startet møtet med å si at det ikke er positive nyheter kommunen har å komme med i dag.
- Ja, vi må slutte og møtes på denne måten, spøkte administrasjonssjef Britt Elin Stenveg i Tromsø kommune før hun presenterte kostnadssprekkene på fem ulike kommunale byggeprosjekter.
206 millioner kroner
I en pressemelding skriver kommunen:
«Administrasjonen i Tromsø kommune har identifisert fem kommunale utbyggingsprosjekter med behov for økte rammer. Disse skal behandles i kommunestyret 23. november. Forslagen fra administrasjonssjefen er å øke beviligingen slik:
* Tromsøbadet: 109 mill.
* Helsehuset: 38,5 mill.
* Idrettshall Storelva: 35,3 mill.
* Tromsdalen skole: 9 mill.
* Selnes og Ersfjordbotn skoler: 14,2 mill.
Totalt: 206 millioner kroner.»
Videre opplyser kommunen:
«69 millioner av 109 millioner på Tromsøbadet knytter seg til prisstiging og byggelånsrenter, som ikke var en del av budsjettet da kommunestyret vedtok saken i mars.»
Påvirker budsjettet
- Vi jobber med budsjettet nå, og administrasjonssjefens forslag skal presenteres i neste uke. Dette vil få konsekvenser for budsjettet, men hvilke typer konsekvenser må vi komme tilbake til, sa Stenveg under møtet.
«Administrasjonen går nå gjennom pågående og planlagte prosjekter for å kvalitetssikre disse. I tillegg ønsker vi bedre forutsigbarhet for investeringer i framtiden. Derfor utvikler vi nå en helt ny investeringsmodell, som vil gi bedre forutsigbarhet, planlegging og kvalitetssikring i utbyggingsprosjekter», står det videre å lese i pressemeldingen.
- Tromsøbadet utsettes ikke
- Det er ikke aktuelt å utsette Tromsøbadet, understrekte hun.