De nominerte til TV-prisen Gullruten er klar. Truls Svendsen og Cecilie Skog i serien "Tjukken og Lillemor" er nominert til til sammen fem priser: prisen for beste underholdningsprogram og prisen for beste nye programserie. Cecilie Skog er nominert til prisen for beste kvinnelige programleder og Truls Svendsen til prisen for beste mannlige programleder. I tillegg er Truls Svendsen nominert til publikumsprisen.
Flere fra Tromsø
Det er 9. mai at Gullruten skal deles ut i 22 forskjellige kategorier.
I tillegg til Svendsen er også andre tromsøværinger aktuelle i Gullruten-nominerte produksjoner.
Torstein Bjørklund fra Tromsø spiller i serien "Kampen om Tungtvannet" som er nominert til prisen for beste TV-drama.
Christine Karlsen er en av deltakerne i programmet "Født i feil kropp", som er nominert til prisen for beste dokumentar eller faktaserie.
BESTE UNDERHOLDNINGSPROGRAM
«Trygdekontoret» NRK
«Tjukken og Lillemor» TV 2
«Monsen på villspor» NRK
«I kveld med Ylvis LIVE» TVNorge
BESTE UNDERHOLDNINGSPROGRAM
«Trygdekontoret» NRK
«Tjukken og Lillemor» TV 2
«Monsen på villspor» NRK
«I kveld med Ylvis LIVE» TVNorge
BESTE KONKURRANSEDREVNE REALITY
«Farmen» TV 2
«The Biggest Loser Norge» TVNorge
«Alt for Norge» TVNorge
«Mesternes Mester» NRK
BESTE REALITY
«Sweatshop - dødsbillig mote» Aftenposten TV
«Sofa» NRK
«Adils hemmelige dansere» NRK
«Jegertvillingene» TVNorge
BESTE DOKUSÅPE
«Jul i Tangerudbakken» TVNorge
«Hundepatruljen» TV3
«Fjorden Cowboys» TV 2
«Iskrigerne» TV 2
BESTE TV-DRAMA
«Kampen for tilværelsen» NRK
«Frikjent» TV 2
«Kampen om tungtvannet» NRK
«Øyevitne» NRK
BESTE HUMORPROGRAM
«Karl Johan» NRK
«Thomas Giertsen: Helt perfekt» TVNorge
«Kollektivet» TV 2
«Neste sommer» TVNorge
BESTE BARNE- ELLER UNGDOMSPROGRAM
«Best i mest» NRK
«Elias på nye tokt» NRK
«MK-X» NRK
«Rodde og Kikkan» NRK
BESTE MAGASIN- ELLER LIVSSTILSPROGRAM
«Nasjonalgalleriet» NRK
«Folkeopplysningen» NRK
«Helt vilt» TV 2
«Normal galskap» NRK
BESTE NYHETSSENDING ELLER AKTUALITETSPROGRAM
«Operasjon konspirasjon»TV 2
«Brennpunkt: Kampen om tiden» NRK
«Korrespondenten spesial, Nord-Korea» TV 2
«Sportsrevyen» NRK
BESTE TV-DOKUMENTAR
«Glade jul» NRK
«Jeg er Kuba» NRK
«Light fly, fly high» NRK
«Brennpunkt: Den siste reisen» NRK
BESTE DOKUMENTAR ELLER FAKTASERIE
«Lille Norge og stormaktene» NRK
«Født i feil kropp» TV 2
«Alliert og alene» NRK
«Drømmen om Europa» NRK
BESTE KVINNELIGE SKUESPILLER
Anneke von der Lippe «Øyevitne» NRK
Trine Wiggen «Kampen for tilværelsen» NRK
Ida Elise Broch «Lilyhammer» NRK
Maibritt Saerens «Kampen om tungtvannet» NRK
BESTE MANNLIGE SKUESPILLER
Nicolai Cleve Broch «Frikjent» TV 2
Bartek Kaminski «Kampen for tilværelsen» NRK
Trond Fausa Aurvåg «Neste sommer» TVNorge
Dennis Storhøi «Kampen om tungtvannet» NRK
BESTE KVINNELIG PROGRAMLEDER
Anne Lindmo «Lindmo» NRK
Helene Sandvig «PULS» NRK
Cecilie Skog «Tjukken og Lillemor» TV 2
Ingunn Solheim «Debatten» NRK
BESTE MANNLIGE PROGRAMLEDER
Bård Ylvisåker «I kveld med Ylvis LIVE» TVNorge
Truls Svendsen «Tjukken og Lillemor» TV 2
Thomas Seltzer «Trygdekontoret»NRK
Thomas Numme «Senkveld med Thomas og Harald» TV2
ÅRETS DELTAKER
Enok Groven «Anno» NRK
Finn Olav Odde «Farmen» TV 2
Jan Ridd og Silvia Leine «Sofa» NRK
Kristoffer og Kristin Hopsdal «Ønskebarn» TVNorge
BESTE NYE PROGRAMSERIE
«Sofa» NRK
«Tjukken og Lillemor» TV 2
«Hvem bryr seg» TV 2
«På bortebane» NRK
BESTE EVENT ELLER SPORTSSENDING
«VM på ski» NRK
«VM i sjakk» NRK
«Gullruten 2014» TV 2
«Bli med ut med PULS og FBI» NRK