Aldri har så mange vært innom denne kirka i løpet av ett år

108.494. Så mange turister besøkte Ishavskatedralen i løpet av 2016. Bare i juni var det over 30.000 besøkende.

populær kirke: Turistkoordinator Agnethe Soelberg gleder seg over tidenes turistrekord for Ishavskatedralen i 2016. Foto: Tom Benjaminsen 

nyheter

Jubileumsåret 2015 ble det første året den magiske grensa på 100.000 besøkende ble brutt. Året etter 50-årsjubileet økte besøket med 8.200, og endte altså på 108.494.

Passerte magisk grense

– Det er en økning på 8,2 prosent. Vi har registrert besøket tilbake til 1999, og alle årene har vi ligget på mellom 80.000 og 90.000. Det var derfor gledelig da vi endelig bikket den magiske grensen på 100.000 besøkende, sier turistkoordinator Agnethe Soelberg i Tromsøysund menighet.

I likhet med byens øvrige turistattraksjoner merker også Ishavskatedralen at det kommer flere vinterturister til Tromsø. Det er likevel i sommermånedene besøket er desidert størst.

Viktige billettinntekter

– Vinteren har tatt seg veldig opp, med en fin økning i både november og desember, men sommeren er fortsatt hovedsesongen. I juni og juli i fjor hadde vi en kjempeoppgang. I juni hadde vi 31.367 besøkende, det er det beste månedsbesøket vi har hatt noensinne, sier Soelberg.

Rekordstort besøk merkes også på billettinntektene, som endte på rundt fire millioner kroner i 2016. Det er penger som kommer godt med til alt arbeidet menigheten driver, og ikke minst til vedlikehold.

– Billettinntektene er viktige for at vi kan drive menigheten med aktiviteter til barn og unge, diakoni og eldretreff. Vi bruker penger på kirka som vi har restaurert for mange millioner kroner, og vi skal oppgradere menighetshuset som trenger et løft.

Midnattssolkonserter

Ishavskatedralen er med sine rundt 540 konserter i året landets største konsertscene. Det høye konsertantallet bidrar ikke minst de årlige midnattssolkonsertene om sommeren for hurtigrutepassasjerene på sørgående rute.

– Vi hadde totalt 342 konserter for Hurtigruten og nesten 28 000 besøkende. En økning på fire prosent sammenlignet med 2015. De åpne Midnattsolkonsertene i perioden 1. juni til 15. august var besøkt av 5.105 gjester, dette er en økning på 11,3 prosent. Nordlyskonsertene i februar/mars trakk 1.450 besøkende. Vi arrangerte nyttårskonsert på nyttårsaften for femte året, som trakk 273 tilskuere, sier Agnethe Soelberg.